Veszélyes helyzet alakult ki a zaporizzsjai atomerőműnél, de olyan mennyiségű sugárzás semmiképpen sem szökhet ki a reaktorokból, ami Magyarországon lakosságvédelmi intézkedéseket tenne szükségessé – mondta a HVG-nek Aszódi Attila, a BME Természettudományi Karának dékánja.
A professzort azzal kapcsolatban kérdezte a lap, hogy súlyos harci cselekmények színtere az orosz megszállás alatt lévő létesítmény. Egyes, meg nem erősített hírek szerint az oroszok aláaknázták a turbinacsarnokot. Korábban a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség azt közölte, reális veszélye van egy nukleáris katasztrófának. Az oroszok több támadást is innen vezetnek, abban bízva, hogy az ukránok nem mernek visszalőni.
Atomkatasztrófát kockáztat Vlagyimir Putyin hadserege Ukrajnában az Egyesült Államok szerintAszódi Attila úgy látja, a helyzet mindenképpen aggodalomra ad okot és problémás, hogy nem ismertek a szemben álló felek pontos szándékai. Többszörös többletkockázat alakult ki. Az erőmű ugyanis egyáltalán nem olyan körülmények között működik jelenleg, ahogyan azt tervezték. Nem úgy építették meg a létesítményt, hogy ott nagy mennyiségű katonai felszerelést tároljanak, vagy tüzérséggel lövöldözzenek a környéken. De a legnagyobb veszély az, hogy ilyen körülmények között nagyon megnő az emberi hiba lehetősége - magyarázta. Szerinte sem az ukránok, sem az oroszok nem akarják lerombolni az erőművet. Az oroszok főleg azért nem, mert szerinte ugyanúgy magukhoz akarják csatolni az egész térséget, mint a Donyeck-medencét. A Zaporizzsja Atomerőmű pedig nagyon nagy érték és nagyon komoly áramtermelő. Megjegyezte, ha egy harckocsilövedék eltalálná a reaktort védő épületet, akkor abból még nem feltétlenül lenne végzetes baleset. Ha ki is szabadulna valamennyi sugárzó anyag, annak távolabb nem lenne érdemi hatása. Viszont minden lerombolható, még a legerősebb építmény is, ha megvan rá a szándék. Ha valaki tudatosan szét akarja lőni az erőművet, az egy pont után meg fogja adni magát - vélekedett.
Aszódi Attila hangsúlyozta, a Zaporizzsja Atomerőmű reaktorai egészen mások, mint a csernobiliak voltak, ezért sem következhet be egy ehhez hasonló katasztrófa.
„Az erőmű környékén lehetnek súlyos gondok, és az is elképzelhető, hogy Magyarországra is mérhető, de minimális mennyiségű sugárzás jutna el. De az biztos, hogy olyan helyzet nem állhat elő, hogy Magyarországon lakosságvédelmi intézkedéseket kellene hozni az ottani eseményekből származó sugárzási szint miatt”
- fogalmazott Aszódi Attila.