háború;

- Veszélyes mélyponton az amerikai-orosz viszony

Moszkvában végletekig fokozódott az Amerika-ellenesség.

A hétfő átmeneti jó hír - az első ukrán gabonaszállítmány kihajózása az odesszai kikötőből – után kedden, Valgyinir Putyin gyilkos ukrajnai háborújának 160. napján a fenyegetőzés uralta az orosz kommunikációt. Moszkva, Marija Zaharova külügyi szóvivő révén kedden figyelmeztette „a Nyugatot”, hogy az isztambuli megállapodás orosz gabonaexportra vonatkozó részének elmaradása az egész megállapodás kudarcát eredményezheti. A Törökország és az ENSZ közvetítésével létrejött, Ukrajna és Oroszország közötti isztambuli megállapodás ugyanis nemcsak az ukrán gabonaexportot ellehetetlenítő fekete-tengeri orosz blokád feloldásáról rendelkezik, hanem a nyugati szankciók egy részének enyhítéséről is, hogy Moszkva újraindíthassa a gabona- és műtrágyaexportot. ''Szeretném hangsúlyozni, hogy az Isztambulban elért megállapodások egy csomagot jelentenek. Ezért óva intünk minden olyan kísérlettől, amely a csomag második részét bonyolítja, vagy nem tartja tiszteletben" - mondta sajtótájékoztatóján Zaharova.

Az orosz külügyminisztérium szóvivőjének keddi sajtótájékoztatóját azonban elsősorban a fokozódó Amerika-ellenes fenyegetések jellemezték. Az Interfax orosz hírügynökség beszámolója szerint a szóvivő leszögezte: Ha Washington "a terrorizmus támogatójaként" ismeri el Oroszországot, a diplomáciai kapcsolatok megszakításához vezethet az Egyesült Államokkal. Hozzátette, Moszkva felkészült minden lehetséges forgatókönyvére. Elmondása szerint Oroszország terrorizmust támogató állammá nyilvánításával Washington azt kockáztatja, hogy végleg átlépi azt a pontot, ahonnan nincs visszaút, annak minden következményével együtt.

Július 28-án az amerikai szenátus arra kérte a külügyminisztériumot, hogy a csecsenföldi, grúziai, szíriai és ukrajnai katonai fellépése miatt ismerje el Oroszországot "a terrorizmus állami támogatójaként". A washingtoni külügy sem lelkesedik a szenátus ötletéért, Anthony Blinken külügyminiszter figyelmeztetett, hogy Oroszország terrorizmus támogatójaként való elismerése "a diplomácia utolsó maradványait" is megsemmisítené Moszkva és Washington között, de Nancy Pelosi képviselőházi elnök azt mondta, hogy ha a döntést nem a külügyminisztérium hozza meg, a kongresszus önállóan kezdeményezi az eljárást.

A terrorizmus támogatóinak jelenlegi amerikai listáján Szíria, Irán, Észak-Korea és Kuba szerepel - emlékeztetett kedden a Kommerszant című orosz napilap.

Moszkvában végletekig fokozódott az Amerika-ellenesség, az orosz védelmi minisztérium a Telegramon közzétett nyilatkozatában azzal vádolta meg az Egyesült Államokat, hogy közvetlenül részt vesz az ukrajnai háborúban. Azt állítják, hogy az amerikai katonai hírszerzés útján megszerzett információkat az orosz csapatok helyzetéről átadják az ukrán hadseregnek, Washington hitelesíti és koordinálja az e célpontok elleni ukrán támadásokat. Az orosz minisztérium arra hivatkozik, hogy az ukrán hírszerzés igazgatóhelyettese, Vadim Szkibickij a The Telegraph című brit lapnak elismerte, hogy Washington koordinálja a HIMARS rakétatámadásokat, ami „minden kétséget kizáróan bizonyítja, hogy Washington, ellentétben azzal, amit a Fehér Ház és a Pentagon állít, közvetlenül részt vesz az ukrajnai konfliktusban".

A háború kezdete óta az Ukrajnának nyújtott amerikai katonai támogatás mintegy 8 milliárd dollárt tett ki. Washington hétfőn egy újabb 550 millió dolláros csomagot jelentett be, amely többek között lőszert tartalmaz a HIMARS többszörös rakétaindítókhoz, amelyek bevetése óta csökkent az orosz hadsereg tüzérségi fölénye.

„Sajnálatos módon a rasszista ideológia magjai még 2022-ben is léteznek, és táptalajra is találnak” – áll a közleményben.