A védettségi igazolvány pótlása, cseréje esetén 3000 forint igazgatási szolgáltatási díjat kell fizetni, amelyből 2000 forint a védettségi igazolvány előállítási költsége – olvasható a Miniszterelnökséget vezető miniszternek a Magyar Közlöny hétfői számában megjelent rendeletében, amely szeptember elsejétől lép hatályba.
Gulyás Gergely Varga Mihály pénzügyminiszterrel egyetértésben döntött így. A rendelt ugyan semmivel nem utal erre, de vélhetően az államháztartás válságos helyzetében minden beszedett állami fillérre szükség van. Ráadásul a Nemzeti Népegészségügyi Központ is hetek óta a koronavírus-járvány, illetve a Covid-betegek számának emelkedéséről számol be.
A rendelet alapján a pótolt vagy lecserélt igazolványonként beszedett díjat a fővárosi kormányhivatal számlájára kell majd megfizetni, ahol a díj kétharmadát negyedévente összesítik és átutalják majd a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetiroda meghatározott számlájára. A befolyt összeget onnan éppen a miniszter által felügyelt állami cég, a NISZ Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. használhatja fel, mind írták, „a kiállított védettségi igazolványok előállítási költségének fedezeteként”.
Több bőrt is lehúznának a jelenleg gyakorlatilag használaton kívüli védettségi igazolványról, ugyanis a díjat akkor is meg kell fizetni, ha a kérelmező a kérelmét visszavonta, továbbá ha azt a hatóság elutasítja, vagy az eljárást megszünteti. Sőt, az ismételten benyújtott kérelem esetén újabb 3000 forintot kell befizetni az államnak.
Amint arról a Népszava is beszámolt, Hadházy Ákos ellenzéki politikus még tavaly tett feljelentét a szerinte „majdnem tízszeresen túlárazott védettégi igazolványok ügyében”, azonban a rendőrség ez év elején azt is megtagadta, hogy nyomozást indítsanak az ügyben. Hadházy számításai szerint egy ilyen kártya legyártása még kis tételben sem kerül 100-150 forintnál többe, ennek ellenére a kormány 976 forint plusz áfa összegért vette.
Hadházy: nem nyomoznak a védettségi igazolványok előállítási költségeivel kapcsolatban