A GKI konjunktúraindexe júliusban több mint egy éves, tavaly március óta nem látott mélypontjára esett. Április óta az üzleti várakozások mintegy 8, a fogyasztóké pedig több mint 20 ponttal estek - derül ki a GKI Gazdaságkutató EU-támogatással elkészült felméréséből.
Az anyagot még a rezsiemelés bejelentése előtt állították össze, tehát a jövőben további bizalomcsökkenés várható. A GKI fogyasztói bizalmi mutatója a május-júniusi, jelentős romlást követően júliusban az elmúlt három év mélypontjára esve kissé még tovább hanyatlott. A lakosság három hónapja egyre kedvezőtlenebbül látja pénzügyi helyzetét, valamint a megtakarítás és nagy értékű, tartós fogyasztási cikkek vásárlásának lehetőségeit. A fogyasztók áremelkedési várakozása több hónapos erősödés után kissé enyhült. A magyar gazdaság jövőbeli helyzetét az orosz-ukrán háború kitörése óta a vállalatok és az emberek is egyre drámaibbnak látják. Ehhez a pénzügyi mutatók alakulása és a kormányzat egyensúly-javító lépései is hozzájárulhattak – fogalmaznak jelentésükben a GKI kutatói.
A cégek áremelési törekvése júliusban összességében nem változott: többségük - a szolgáltatókat leszámítva - kifejezetten áremelésre készül. Az árak növelését főleg a kereskedelem és az építőipar tervezik. Utóbbiaknál ez a törekvés júliusban felerősödött.
Júliusban megállt a cégek foglalkoztatási hajlandóságának április óta tartó enyhe romlása. Az építőipar kivételével minden ágazat inkább növelné a létszámot. A vállalatok bővülését továbbra is leginkább a munkaerőhiány gátolja. Április óta viszont a lakosság, bár enyhülő mértékben, de egyre inkább tart a munkanélküliségtől is.
Az üzleti bizalmi mutató júliusban kizárólag az ipar érezhető borúlátása miatt csökkent. A többi ágazat várakozásai kissé javultak, bár nem érték el a májusi szintet. Az ipar bizalmi adata júliusban a tavaly áprilisi szintre esett. Romlott az elmúlt időszaki és a várható termelés, a rendelésállomány – ezen belül a kivitel – és a készletek megítélése is. Az építőipari termelők hangulata – két hónapos romlás után – júliusban kedvező irányt vett. A kereskedelmi bizalom némiképp javult, de így sem sokkal kedvezőbb a Covid-járvány alatt tapasztaltnál. A szolgáltatócégek körében az általános üzletmenet és a várható forgalom megítélése egyaránt javult, az előző negyedévi forgalomé viszont romlott.