Európai Unió;Brüsszel;magyarok;Tusnádfürdő;Varga Judit;

- Varga Judit szerint, ha szétesne az EU, az utolsó gerendát a magyarok fogják tartani

Az igazságügyi miniszter az erdélyi Tusnádfürdőről üzent, hogy már nem akarjuk megállítani Brüsszelt, sőt az „érted haragszom, nem ellened” elve érvényesül.

Alapvetően jó, hogy az Európai Unió vitát indított a megújításról, de nem volt valós szándék az EU-s polgárok megkérdezésére, a brüsszeli bürokrácia inkább a nép szájába akarta adni a saját elképzeléseit – ezzel a felütéssel kezdte beszédét Varga Judit pénteken Tusnádfürdőn. Az igazságügyi miniszter, aki egy pódiumbeszélgetésen Kelemen Hunorral, a román kormány miniszterelnök-helyettesével együtt fejtette ki nézeteit.

Varga Judit, aki még néhány hete is arról beszélt a Magyar Nemzet nevű lapban megjelent „interjúban”, hogy „Ideológiai őrületek ejtik rabul az Európai Uniót”, most már úgy vélekedett, hogy a kialakulóban levő válság bekopogtatott az ablakon, és a „recessziós hangulat” lehetővé teszi, hogy az embereket érintő tényleges problémákról folyjon vita.

Amikor háborúról és békéről vagy arról beszélünk, hogy van-e fűtés vagy nincs, akkor meglehet: lesz lehetőség leülni a tárgyalóasztalhoz. Amikor Magyarország sarkos véleményt fogalmaz meg az EU jövőjéről, akkor ebben az aggodalom tükröződik és az „érted haragszom, nem ellened” elv érvényesül, és ha szétesne az egész EU-s intézményrendszer, az utolsó gerendát a magyarok fogják tartani

– jelentette ki. 

A békülékenységnek azonban vannak határai, legalábbis erre utalt, hogy a miniszter a magyar parlament által elfogadott határozatra utalva bírálta az Európai Bizottság általa lopakodónak nevezett hatáskörbővítését. Például az egyhangú döntéshozatal rendszerének az eltörlését és az európai parlamenti választások nemzetek fölötti jelöltlistáinak az erőltetését tekintette az uniós szerződés esetleges módosítása veszélyforrásainak.

Kelemen Hunor egyetértően beszélt arról, hogy az EU politikai elitje szerinte is hatalomtechnikai döntéseket tol előtérbe, s nem tartja elfogadhatónak ő sem azt az ötletet, hogy az EP-választásokon például „a dublini szavazó mondjon véleményt a kézdivásárhelyi jelöltről”. A romániai miniszterelnök-helyettes szerint az unió új szerződésének perspektívát kell nyújtania az őshonos nemzeti kisebbségek számára is. Végül kifejtette, az ukrajnai háború vagy szorosabb együttműködésre kényszeríti az EU-t, vagy teljesen szétzúzza.

A hőségben hidegvizet osztó MSZP úgy tudja, már a kormányzati forrás is megvolt a beruházásra, de a városi közgyűlés többsége lehúzta a helyi listáról.