Szijjártó Péter látogatása azt sugallja, az Orbán-kormányban egyáltalán nem zavartatják magukat attól a ténytől, hogy Oroszország súlyos agressziót követett el egy szomszédos országgal szemben, és a világ közvéleménye emiatt Putyin elnököt és Lavrov külügyminisztert is háborús bűnösnek tekinti – nyilatkozta lapunknak Szent-Iványi István külpolitikai szakértő a magyar külügyminiszter Moszkvai látogatásáráról. „Ez ahhoz hasonlít, mint amikor valaki Hitlerhez elutazott a második világháború folyamán tárgyalni, barátkozva. Voltak ilyenek, de azokat kollaboránsnak tekintették” – mondta.
A volt európai parlamenti képviselő értetlenségét fejezte ki amiatt, hogy a magyar kormány két napja adott el Szerbiának 500 millió köbméter gázt. Mi szükség volt erre, ha most újabb 700 millió köbméternyi beszerzését tartják szükségesnek a hazai ellátás biztonsága érdekében? – kérdezte. Ráadásul Oroszország jelenleg kiszámíthatatlan partner - mondta. Az elmúlt hetekben 60 százalékra csökkentette az Európába irányuló gázszállításait, mintegy zsarolva ezzel az Uniót, és miközben minden partnerünk arra törekszik, hogy függetlenné váljon ettől a zsaroló potenciáltól, mi odamegyünk üzletelni.
Szijjártó 700 millió köbméter plusz földgázért ment Lavrovhoz, aki a kérés megvizsgálását ígérte– Arról nem beszélve, hogy Szijjártó végül is kapott egy nagy pofont, mert ugye az oroszok nem csaptak a tenyerébe, Lavrov csak azt mondta, majd megvizsgáljuk
– tette hozzá. „Ez egy nevetséges dolog, ugyanazon a napon, tehát a mai napon a cseh és az osztrák külügyminiszter Kijevben járt, Szijjártó ehelyett Moszkvában.”
Egy másik, a neve elhallgatását kérő külpolitikai szakértő a Népszavának azt mondta, nem tekinti ezt a lépést kivételesnek vagy EU-s tabuk döntögetésének, bár nyilvánvaló, hogy magyar részről ahol lehet, aknamunkát folytatnak az Oroszország elleni szankciókkal kapcsolatban. Szerinte a közös uniós fellépéssel párhuzamosan más nemzetgazdaságok is bilaterális megoldásokon dolgoznak. A helyzet a Covid-járvány kezdetén folytatott különutas magyar vakcina- és maszkbeszerzési próbálkozásokra hasonlít, és arra a játékelméleti felfogásra utal, hogy „a rövid távon elérhető hasznok felülírnak mindenféle középtávú érdeket” az Orbán-kormánynál – mondta.