;

underground;

- Az underground visszatér, és Saiid is hallat magáról

A38 Az év végére várható Saiid első kislemeze, aki zenéjével még mindig a fiatalokhoz szeretne szólni, és aki szerint az underground rap egy-két év múlva újra hódít. Többek között erről volt szó a rapper és Hegyi Dóra (Ohnody) beszélgetésekor az A38 hajón, a Hajógyárral közös Zene x Színház eseménysorozat legújabb estjén.

Az A38 és a Hajógyár sorozatának most előszőr volt vendége rapper. A korábbi estek vendégei kivétel nélkül énekesnők voltak: Schoblocher Barbara (Blahalouisiana), Lábas Viki (Margaret Island), Péterfy Bori (Péterfy Bori & Love Band) és Bocskor Bíborka (Magashegyi Undergound). Most a kultikus magyar underground hip-hop formáció, Akkezdet Phiai egyik fele, Saiid jött el. A Zene x Színház abban a tekintetben különleges sorozat, hogy a portrébeszélgetését megszakítják színházi improvizációs betétek, az esemény végén pedig a meghívott előadó egy kis koncertet is ad. Ez alkalommal azonban a házigazda jelezte, hogy a Momentán társulat, csak a beszélgetés után lép, úgy mond színpadra.

Saiid már az elején nagy hírrel lepte meg a közönséget: év végére megjelenik első önálló kislemeze, rajta 5-6 új dallal.

Ezután került csak szóba a rapper pár évvel ezelőtti elvonulása egy buddhista kolostorba. Saiid a csend szükségét hangsúlyozta ebben a döntésében. Ahogy mondta elment a kedve a csacsogástól, aminek se eleje, se vége, nincs foganatja és nem konstruktív.

A nepáli kolostorban eltöltött idő hatására úgy érzi, szövegeiben most kevesebb a sallang. Bár mint korábban, most is tartja magát ahhoz, hogy utólag nem javít semmit, az ihletett állapot, amiben írni szokott már fókuszált, türelmesebb.

Ennek nyomán vetette fel Hegyi Dóra, hogy vajon mennyire jellemző a türelem manapság a hip-hop szcénára. A rapper szerint most gyorsan kell mindenkinek minden, mert ezt is látják. Rengeteg példa van arra, hogy valaki gyorsan sikeressé válik, ez pedig a türelem rovására megy. Kevés kivételtől eltekintve, Saiid úgy fogalmazott: „...általában azt tapasztalom, hogy csak a másolat másolata van másolva.” Szerinte a legtöbben egy bevett formulát követnek a rapben, de úgy véli, ez alternatív zene esetében nehezebb.

Innen a beszélgetés az underground közösségépítő erejére terelődött, amiről Saiid vélemény az volt, hogy eltűnt, de visszatérőben van. Szerinte ez természetes folyamat, ahogy Amerikában meglátta a rapben rejlő lehetőséget a marketing a fiatalok megszólítására, úgy idővel ide is begyűrűzött.

Bár magát a változásokon kívül állónak tartja, próbál naprakész lenni magyar rapben, mivel főleg a tinédzserekhez szeretne szólni, ehhez pedig úgy érzi, tisztában kell lennie azzal, mi veszi őket körbe.

Úgy véli, mostanság hiányzik a gondolkodásra késztetés, nagyrészt a mai fiatalokat érő információ már így is hatalmas mennyisége miatt. Ezért is népszerűbbek az impulzív zenék. Azonban szerinte van egy ciklikusság, és egy-két év múlva visszatér az underground, egy új nemzedékkel.

Szóba került a szólókarrier is. Saiid úgy fogalmazott, az elején egyedül nem igazán találta a helyét a színpadon Újonc (Závada Péter) nélkül, akivel huszonkét évig vitték Akkezdet Phiai formációt, de később ez megváltozott.

A rapper azt is elárulta, zenéjével már nem lázadni szeretne 42 éves apukaként, inkább önmagunk elfogadásáról szeretne szólni. Ez lényeges része lesz a megjelenő új kislemeznek is.

A esemény második részében a Momentán Társulaté volt a terep, akik a következő évre álltak elő humoros és komolyabb ötletekkel, majd a három tag rögtönzött köszöntőbeszédet adott elő mint némaságot követelő szerzetesek, végül egy reggeli tv-műsort imitáló szituációs játékukba a rappert is bevonták.

A est zárásaképp Saiid, DJ Q-See társaságában egy kis koncerttel mozgatta át a közönséget. A nézők összetétele jól szemléltette, hogy a huszonnégy éves karrier után a magyar underground hip-hop jeles képviselője a tizenévesekhez és harmincasokhoz is egyaránt tud még szólni.

A Vince Kiadó gondozásában megjelent magyarul Olga Tokarczuk Nobel-díjas lengyel író hatalmas regényfolyama, a Jakub könyvei. A fordítás Körner Gábor munkája.