;

Ukrajna;háború;

- Többet akar a Kreml

Szergej Lavrov külügyminiszter szerint az Oroszország által „különleges katonai műveletnek” nevezett ukrajnai akció célpontjai már nem korlátozódnak a Donbászra. 

Az orosz diplomácia vezetője, Szergej Lavrov azt közölte, Oroszország hadművelete a Donbászon kívül „számos más területet is érint”, közölte a RIA orosz hírügynökség szerint, így a külügyminiszter további terjeszkedéssel fenyegetett. Mint mondta, ha a Nyugat nagy hatótávolságú fegyvereket szállítana a kijevi vezetésnek, akkor „az ukrajnai földrajzi célpontok még inkább kibővülnének”. Előzőleg a Fehér Ház is azt közölte, hogy az oroszok újabb ukrán területeket akarnak annektálni.

Eközben brit források szerint a Donbászban is lassan halad az orosz offenzíva. Alig tudtak elfoglalni újabb területeket az ukrán erők ellenállása miatt, közölte a londoni védelmi minisztérium. Az ukrán vezérkar számos területről jelentett orosz ágyúzást. Az orosz csapatok támadásra készültek Bahmut ellen. Itt az lehet az oroszok célja, hogy átvegyék a vuglegirszki erőmű feletti ellenőrzést.

Vlagyimir Putyin orosz elnök az ukrán gabonaexport újraindítását az országa elleni mezőgazdasági szankciók feloldásához köti. „Ennek csomagmegállapodásnak kell lennie” – jelentette ki az orosz elnök kedd este, az iráni fővárosban. Ez a kijelentése nem erősíti meg azokat a múlt héten török részről elhangzott állításokat, amelyek szerint már küszöbön áll a megállapodás, amit ezen a héten tető alá hozhatnak. Ukrajna a világ egyik legnagyobb gabonaexportőre. Az invázió február 24-i megindítása óta Oroszország blokkolja az ukrán kivitelt. Kijev pedig aláaknázta több kikötőjét, hogy megvédje őket az orosz támadásoktól. Az ENSZ, Ukrajna, Oroszország és Törökország képviselői már napok óta tárgyalnak Isztambulban a gabona kiviteléről. Putyin azt állította, az Egyesült Államok már feloldott néhány szankciót. Részint az orosz műtrágyaexport elleni büntetőintézkedésekről van szó. „Ha Washington valóban javulást akar a világpiacon, akkor fel kellene oldania az orosz gabonaexport elleni büntetőintézkedéseket is” – hangoztatta az orosz elnök. Az amerikai kormány szerint nincsenek érvényben szankciók az orosz agrárexport ellen. Az isztambuli tárgyalások előtt az amerikai pénzügyminisztérium egyértelművé tette, hogy az orosz műtrágya- és gabonaexportban való részvétel nem jelenti a szankciók megsértését.

A Greenpeace mérései szerint az ukrajnai csernobili atomerőmű közelében a radioaktivitás szintje négyszeresen meghaladja a nukleáris hulladékra vonatkozó nemzetközi határértéket. Ezzel ellentmondtak a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) állításainak. A szervezet szakértői csoportja három napon keresztül végzett ott méréseket. Jan Vande Putt, a Greenpeace nukleáris szakértője "nem megfelelő kockázatkezeléssel" vádolja Rafael Grossit, NAÜ-vezetőjét Csernobil kapcsán.

Az oroszok által megszállt dél-ukrajnai Herszonban lezárták az egyetlen közúti hidat a Dnyipro folyó felett. „Körülbelül nyolc találatot számoltunk az Antonivka-hídnál, a hídban komoly károk keletkeztek" - mondta a Ria Novosztyi orosz állami hírügynökség szerint Kirill Sztremouszov, a Herszoni terület orosz adminisztrációjának helyettes vezetője. Összesen tizenkét rakétát lőttek ki amerikai gyártmányú HIMARS rakétaindítóval az egy kilométer hosszú építményre – fejtette ki. Ukrajna többször is bejelentette, offenzívát indít Dél-Ukrajna visszafoglalására. Ebben az összefüggésben a folyami átkelők lerombolása is szóba került, amely megakadályozná az orosz csapatok visszavonulását a Dnyipro folyó bal partjára. Kijev többször is menekülésre szólította fel a megszállt területek civil lakosságát.

Nem csak Olaszországban, hanem egész Európában megkönnyebbüléssel fogadták, hogy meggondolta magát Mario Draghi olasz miniszterelnök és nem mondott le.