kilakoltatás;Rákospalota;A Város Mindekié;

- „Tíz éve dolgozunk a kilakoltatások megelőzésén és megakadályozásán, de még soha nem láttunk ilyen kegyetlen intézkedést”

Egy kisgyermekes édesanya lakhatása vált bizonytalanná Budapest XV. kerületében, az önkormányzat és a civilek egymásra mutogatnak. A rendőrök sokkolót is bevetettek az egyik aktivistával szemben.

Megrázó jelenetek zajlottak le kedd kora délután Budapest baloldali vezetésű XV. kerületében, ahol egy kisgyermekes, önkormányzati lakásban élő édesanya kilakoltatását próbálták megakadályozni a Város Mindenkié (AVM) csoport aktivistái. A végrehajtók rendőrök kíséretében a déli órákban jelentek meg a Bocskai utcai épület előtt, de a kezdeti bizonytalanság után csak háromnegyed egy körül mentek be az udvarba, ahol ellenállásba ütköztek: a fiatalokból álló aktivistacsoport élőlánccal próbálta meggátolni, hogy az asszonyt és tizenkét éves gyermekét utcára tegyék. A jelenlévők elborzadva figyelték, ahogy a rendőrök sokkolót is bevetettek az egyik aktivistával szemben.

- Tíz éve dolgozunk a kilakoltatások megelőzésén és megakadályozásán, de még soha nem láttunk ilyen kegyetlen intézkedést - mondta Faragó Renáta, az AVM egyik aktivistája, aki még a kilakoltatás közben is próbálta elérni az önkormányzatot és Cserdiné Német Angéla DK-s polgármestert, abban a reményben, hogy leállítsa az embertelen eljárást, de nem járt sikerrel. A hangoskodásra a ház többi lakója is megjelent, az idős asszonyok könnyeikkel küszködve próbálták jobb belátásra bírni a rendőröket és a végrehajtókat - szintén sikertelenül.

Az édesanya, Gizella és kiskorú gyermeke 2015. novembere óta lakik a bérlakásban, amit eredetileg az asszony nagykorú lányának adott bérbe az önkormányzat, aki időközben külföldre költözött. A bérleti szerződés 2017-ben lejárt, amit az önkormányzat nem hosszabbított meg, ezért Gizella és gyermeke jogcím nélküli lakáshasználóként lakik az ingatlanban. Szerződés hiányában a családnak a korábbi bérleti díj többszörösét kellett fizetnie és hátralékba került, a tartozás mintegy 600 ezer forint. Az édesanya helyzetét tovább nehezítette, amikor 2020-ban, a koronavírus-járvány miatt elvesztette munkáját. Idén februárban sikerült félállásban, takarítóként elhelyezkednie, fizetése nettó 82 ezer forint.

A tartozását így sem tudta volna rövid távon törleszteni, de az AVM közreműködésével, a Hálózat Alapítvány és a Menhely Alapítvány támogatásával lehetővé vált, hogy egy összegben kifizessék a tartozást. Az önkormányzat azonban mégis a kilakoltatás mellett döntött. Cserdiné Németh Angéla polgármester kedd délután sajtótájékoztató keretében számolt be a döntés okairól:

szerinte itt nemcsak a pénzről van szó, hanem a jogcím nélküli lakáshasználatról, amit állítása szerint Gizella miatt nem sikerült mindmáig rendezni, miután az asszony nem nyújtott be ehhez minden szükséges dokumentumot. 

Az önkormányzat többször küldött felszólítást, amire az édesanya nem reagált, ezért már 2020-ban is kilakoltatás indult volna ellene, amit a polgármester akkor leállított, de a helyzet azóta sem változott.

Cserdiné Németh Angéla azt is elmondta, Gizella nem bizonyult együttműködőnek, sok esetben telefonon sem tudták elérni és a hivatalba se ment be. A kilakoltatáson jelen volt Misetics Bálint, az AVM korábbi aktivistája, a főpolgármesteri hivatal lakás- és szociálpolitikai főtanácsadója, aki a Népszava kérdésére elmondta:

Karácsony Gergely főpolgármester programjában szerepelt egy Budapest Alkotmány nevű dokumentum, ami kitér a kilakoltatások ügyére is; szerinte ami kedden történt, ennek teljesen ellentmond. 

A Fővárosi Közgyűlés legutóbbi ülésén pedig elfogadta az Otthon Mindenkinek stratégiát, ami foglalkozott a hajléktalanná válás megelőzésével is, és amit Cserdiné Németh Angéla is megszavazott.

A délutáni sajtótájékoztatón kérdeztük erről a polgármestert, aki úgy válaszolt: Gizella korábban jelezte, ha elveszíti a lakást, lesz hova mennie, konkrétan két címet is megadott, ahova elköltözhet, így nem elhelyezés nélkül lakoltatják ki. Az AVM aktivistája, Faragó Renáta ellenben azt állítja, az édesanya attól való félelmében mondta ezt, hogy a gyámhatóság elveszi tőle a gyermekét, valójában viszont nincs biztos lakhatása. Gizella most egy ismerőséhez költözik, ahol rövid ideig meghúzhatják magukat, az AVM pedig tovább dolgozik azon, hogy a helyzetük mielőbb rendeződjön. Jámbor András parlamenti képviselő, aki szintén a kilakoltatás helyszínén tartózkodott, lapunknak azt mondta: biztos, hogy lett volna még mód a helyzet emberséges, békés rendezésére, szerinte szégyen, hogy egy baloldali vezetésű kerületben ilyen erőszakos kilakoltatás megtörténhetett. 

Korábban kiderült, hogy a múzeum munkatársai már a tárlatokat is elkezdték bontani, leépítésektől tartanak a lépés miatt.