;

Budapest;bíróság;Karácsony Gergely;Alkotmánybíróság;fővárosi önkormányzat;államosítás;közterületek;V. kerületi önkormányzat;

- Karácsonyék az Alkotmánybírósághoz fordulnak a fővárosi közterületek einstandolása miatt

A kormány kedden ellentételezés nélkül államosított négy, fővárosi tulajdonú közterületet, amelyeket 99 évre átadott a fideszes vezetésű V. kerületi önkormányzatnak.

A Fővárosi Önkormányzat az Alkotmánybírósághoz fordul amiatt, hogy a kormány kedden ellentételezés nélkül államosított négy, fővárosi tulajdonú közterületet – derül ki Karácsony Gergely főpolgármester Facebook-bejegyzéséből.

A kormány kedden megszavazta a Vörösmarty tér, a Podmaniczky tér, a Széchenyi tér és a hozzá kapcsolódó József Attila utca államosítását. Az első kettő elvételét

a „kikapcsolódás lehetőségét biztosító közösségi terek fenntartásával, továbbfejlesztésével”, a második kettőét „Budapest belvárosának gyalogos-turisztikai zónájába integrálásával, zöldfelületfejlesztéssel és új közösségi tér megteremtésével” indokolták.

A négy közterületet Budapest fideszes vezetésű V. kerületi önkormányzata kapja meg 99 évre. 

Karácsony szerint az önkormányzati autonómia semmibevétele miatt a taláros testülethez fordulnak, továbbá a tulajdonelvonás miatt a bíróságon pert indítanak az Alaptörvény szerint járó kártalanítás érdekében.

„Miközben a kormány Brüsszelben éppen Magyarország jogállami működését bizonygatja, itthon pont az ellenkezőjét teszi. A kormánytöbbség ma pofátlanul, kártalanítás nélkül einstandolt négy fővárosi tulajdonú közterületet, köztük a Vörösmarty és a Széchenyi István teret, majd azon nyomban át is adta azokat a fideszes vezetésű V. kerületi önkormányzatnak.” – írta a főpolgármester.

Emlékeztetett arra, hogy a döntéssel szemben előzetesen 

mind a Pénzügyminisztérium, mind az Igazságügyi Minisztérium, mind a Belügyminisztérium masszív alkotmányossági aggályokat fogalmazott meg, eredménytelenül. 

„Csak találgatni tudunk, hogy miért volt ez ilyen fontos a kormányzatnak: a Vörösmarty téri karácsonyi vásárt akarják-e NER-esíteni, megkárosítva ezzel számos, nyílt pályázaton kiválasztott családi vállalkozást, vagy esetleg Tiborcz István Széchenyi téri szállodaprojektjét akarják egyengetni. Az biztos: sikerült kecskére bízni a káposztát azzal, hogy a közvagyon feléléséről messze földön híres kerületnek adta hűbérbe a budapestiek vagyonát” – fogalmazott.

Akcióban a törvénygyár, a frakciófinanszírozást és a házszabályt is átalakították.