VeszprémFest;

- Zaz magyarul Veszprémben

A VeszprémFesten fellépő Zaz még mindig lehengerlően természetes jelenség, a francia énekesnő magyar szöveggel is készült a fesztiválközönségnek.

A VeszprémFest ötödik napján, Diana Krall, Jamie Cullum, Ana Moura és a The Gipsy Kings után a világ talán legismertebb ma élő francia énekesnője, a többször díjazott Zaz lépett a História Kert színpadára. A fesztivál a pandémia sújtotta két év után idén ismét több külföldi előadót tudott meghívni – Jamie Cullum például tavalyi elmaradt szereplését pótolja. A fesztivál kiemelt helyszíne évekig az Érseki Palota előtti tér volt, azonban 2017-ben rekonstruálták az épületet, azóta új szabadtéri helyszíne a História Kert. A magas fákkal övezett terület csodás hangulatú, Zaz világához kifejezetten illő helyszín. Az énekesnő hangja főleg a magyarok számára legalább annyira „hangsúlyosan francia”, mint Édith Piafé. Muzsikája életvidám, szenvedélyes, az énekesnőt pedig egyetlen szóval lehetne jellemezni: önazonos.

A Valami Swing volt Zaz előzenekara, a reklámblokk után a közönség ujjongva hívta színpadra a világsztárt, akinek zenészei már a hangszerüket kezükben tartva álltak, de az énekesnő még sehol. Egyszerre felhangzott Zaz összetéveszthetetlen hangja, a fények pedig a közönségre világítottak: a Les jours heureux című, lírai számát énekelve haladt az emberek között. Zaz egyike azoknak az előadóknak, akik meg tudták őrizni kezdeti őszinte attitűdjüket, az idén 42 éves művész semmit sem veszített bájából és vitalitásából. Hatásos belépője nem volt erőltetett vagy önfényező, valódi közelséget érzett a publikum, az énekesnőt kísérő biztonságiőrök ellenére is. Zaz, eredeti nevén Isabelle Gefroy, hosszas zenei előtanulmányok után különböző bandáknál énekelt, majd működött utcazenészként is a Monmarte-on, 2010-ben lett világhírű első önálló albumával, ezen szerepelt a kontinenseket meghódító Je veux című dala. Zaz legújabb turnéja, az Organique Tour keretében látogatott el hazánkba. A koncert elején felolvasott egy szöveget. – Az öt őselemet raktam a színpadra: levegőt, földet, vizet és tüzet meg minket. – mondta el franciásan tört magyarsággal. Az Organique Tour díszlete valóban négy elem bűvkörében pompázik és az ötödik pedig az a kapcsolat, ami Zaz és közönsége közt létrejön. A turné környezetbarát üzenetet közvetít, melyet az előadóművész természetes jelenléte, emberközelisége fejez ki leginkább.

A társadalmi felelősségvállalás nem idegen a francia sztártól, tetteiben és szavaiban is megnyilvánul ez: a Zazimut program részeként minden országban adománnyal segíti a rászorulókat. Szokásává vált például, hogy koncertjei helyszínén kiválasszon egy civil szervezetet, amelyet támogat, a fővárosban az Oltalom Karitatív Egyesületet választotta, mikor 2019-ben a Budapest Parkban lépett föl. Kardos Orsolya akkor interjút készített vele a Népszavának, amelyben úgy fogalmaz – Egyszerű azt gondolni, hogy a világ mindig ugyanolyan marad. Igyekszem a mindennapokban is odafigyelni az olyan kis dolgokra, tettekre, amik igazán számítanak, így például még a turnén is vigyázunk arra, hogy ne károsítsuk a környezetünket.

Péntek este a História Kertben a zenei mixtúrát a francia sanzonok, a jazz, a soul, a swing és a pop határozta meg, de alapvetően az énekesnő unikális hangjára épült. A legújabb, Isa című albumát a pandémia időszaka alatt állította össze Zaz külön figyelmet szentelve annak, hogy az instrumentális és vokális részek a lehető legtisztább hangzásvilágot teremtsék meg. Az új albumból szerepelt a pörgős Imagine című dal, igazán nagyot szólt. A listán voltak kedvencek is: az Éblouie par la nuit, a Que vendrá, az On ira, a Les passants, valamint a mindenki által ismert és várt Je veux. A fülbemászó dallamokat Zaz kötetlen mozgással adta elő, sokpántos fekete overaljában szabadon táncolt és erre ösztönözte a tömeget is. Bombasztikus sikert aratott, ám visszafogott showműsor tanúi lehettünk, melynek tényleg fontos résztvevője volt a közönség, egészen felemelő módon, az elhangzó magyar szövegért külön köszönetet érezve. Meglepő, de Zaz tizenkét év világsiker után még mindig tud lehengerlő, utcazenészi természetességgel állni a reflektorfényben.

A kétszeres Kossuth-díjas erdélyi magyar néprajzkutató megfigyelési dossziéja szerint az etnográfust mássága miatt többször is meghurcolták a román hatóságok, börtönben is ült miatta.