feketegazdaság;adózás;

- A katások nyolc százaléka maradhat, több százezer embert állított nehéz döntés elé az Orbán-kormány

Több tényező is van, mely növeli az adóelkerülés kockázatát - mondta el a Népszavának Pataki Dániel okleveles adójogász.

A szakértőt azt követően kerestük meg, hogy az utóbbi napok kormányzati kommunikációja meglehetősen nagyvonalúan kezeli a kata átalakításával járó problémákat. A Pénzügyminisztérium parlamenti államtitkára, Tállai András a keddi parlament vitában azzal érvelt, a módosítás visszaszorítja a feketegazdaságot, nem pedig azt bővíti. A Fidesz kommunikációs igazgatója a Hír TV kedd esti műsorában arról beszélt, mindenki pontosan ugyanúgy folytathatja a munkáját, ahogy eddig, maximum - legrosszabb esetben - adónemet kell váltani, ami állítása szerint egyébként nem jelent adóteher növekedést. Hollik István hozzátette, ha az érintettek megnézik a részleteket - akik most nem tudnak bent maradni a katában - akkor majd rádöbbennek arra, a kiva vagy a kedvezményes átalányadózás megnyugtató megoldást jelent számukra.

Pataki Dániel jelezte, a kata egyszerű, áttekinthető és kedvező adófizetési kötelezettséggel járó adó. 

Viszont a katából az új szabályozás miatt kiszoruló vállalkozóknak a jövőben szükségszerűen más adózási formát kell választaniuk, amelyek esetén a katánál már magasabb adóterhekkel, több adminisztrációval, és a katától eltérően költségszámlák gyűjtésével kell számolni. Mindezek növelik annak veszélyét, hogy a katából kieső vállalkozások  magánszemélyeknek nem fognak számlát adni.

Hozzátette, ez attól is függ, maradnak-e a jelenlegi adónemek vagy bevezetnek-e egy másikat, ami a kata helyett kellően vonzó alternatíva lehet. Pataki Dániel hangsúlyozta, amennyiben a jövőben egy katást nem magánszemély keresi meg bármilyen munkával, és azt elvállalja, akkor elveszíti a katáját és más, kedvezőtlenebb adózási forma után kell néznie.

Alighanem ők lesznek a túlnyomó többség. A Billingo online számlázó felmérése szerint a katások nyolc százaléka maradhat a katában. 

Az Orbán-kormány egyébként azt is hangsúlyozza, nem költségvetési, hanem igazságossági megfontolások állnak a lépés mögött. Mint lapunk is beszámolt róla, péntek reggel az állami rádióban a miniszterelnök arról beszélt, ha csökken a befizetés, akkor a nyugdíjasok bajba kerülnek.

Elmondása szerint az erről szóló tárgyalások „keleti és nyugati irányban” is folynak.