;

Európai Bizottság;benzinár;kötelezettségszegési eljárás;

- Kötelezettségszegési eljárást indított az Európai Bizottság a kettős benzinár miatt

Ahogy elsőként megírtuk, a Klubrádió frekvencia megvonása és a homofób törvény az Európai Unió Bíróságán landol, de felelősségre vonás jön a külföldiek megkülönböztetése és a gabonakivitelre vonatkozó bejelentési kötelezettség miatt is.

Kötelezettségszegési eljárást indított Magyarországgal szemben az Európai Bizottság (EB), amiért a külföldi rendszámú járművek tulajdonosainak piaci üzemanyagárat kell fizetniük Magyarországon, miközben a magyar rendszámú autóval rendelkező társaik az október 1-ig tartó árstop jegyében literenként 480 forintért vehetik a benzint és a gázolajat. Thierry Breton belső piaci biztos kifejtette, az ilyen intézkedések nagyon aggasztóak, mert megzavarják a válságokkal és az instabilitással szembeni legfontosabb eszközünket: az egységes piacot.

Az Orbán-kormány május végén vezette be, hogy a magyar forgalmi engedéllyel rendelkezők literenkénti 480 forintos hatósági áron, a külföldi rendszámú autóval rendelkezők pedig piaci áron vegyék meg a benzint és a gázolajat Magyarországon. Az uniós jogszabályok betartatásáért felelős Európai Bizottság az intézkedés láttán közölte:

vizsgálja a rendelkezést, amely sérthet bizonyos közösségi előírásokat.

Különösen válság idején elengedhetetlen a kölcsönös bizalom és szolidaritás megőrzése és erősítése az egész kontinensen – hangsúlyozta Breton, aki emlékeztetett: a járvány kezdetén a koordinálatlan egyéni válaszlépések és a nemzeti exporttilalmak sorozata mindenki helyzetét rontotta. Válság idején még fontosabb az együttműködés, és az, hogy ellenálljunk az egyedüllét kísértésének – mondta.

Kötelezettségszegési eljárás indult Magyarország ellen a gabonakivitelre vonatkozóan bevezetett előzetes bejelentési rendszer miatt is. Az Európai Bizottság úgy véli, hogy az intézkedés összeegyeztethetetlen a közös piacszervezésre és a kivitelre vonatkozó közös szabályokra vonatkozó uniós szabályokkal. Szerinte nincs szükség az EU-n belüli gabonaellátás biztonságát célzó intézkedésekre sem. Magyarországnak két hónap áll rendelkezésére, hogy válaszoljon a brüsszeli kifogásokra.

Ahogy a Népszava elsőként megírta, az Európai Bizottság úgy döntött, hogy a Klubrádió frekvenciamegvonásának ügyében tavaly nyáron kezdett kötelezettségszegési eljárást az utolsó szakaszába lépteti, és az uniós bíróság elé viszi.

Az EB indoklása szerint az uniós elektronikus hírközlési szabályok értelmében a rádiófrekvencia-használati jogokat objektív, átlátható, megkülönböztetéstől mentes és arányos kritériumok alapján kell kiosztani. A testület úgy véli, hogy Magyarország megsérti az uniós jogot azzal, hogy aránytalan és diszkriminatív módon alkalmazta a vonatkozó szabályokat, és nem hozott időben döntéseket. Magatartásával megsértette az Európai Unió Alapjogi Chartájában foglalt szólásszabadságot is.

Breton szerint az Európai Unióban az ilyen döntéseket objektív, átlátható és megkülönböztetéstől mentes módon kell meghozni. A Klubrádió esetében ez nem így történt, és ennek következtében a rádiótól elvették a frekvenciáját. Az uniós jog ilyen jellegű megsértése veszélyezteti a médiaszabadságot és a pluralizmust. Az EU-ban – fűzte hozzá – meg kell védeni a demokrácia minden aspektusát, beleértve a médiát is, amelynek az a szerepe, hogy a hatalmon lévőket felelősségre vonja.

Ugyancsak az EUB elé citálja Magyarországot az Európai Bizottság a gyermekvédelmi törvény miatt, amely szexuális irányultságuk és nemi identitásuk alapján hátrányos megkülönböztetést alkalmaz az emberekkel szemben. A testület úgy véli, hogy a törvény sérti a belső piaci szabályokat, az egyének (különösen az LMBTIQ személyek) alapvető jogait, valamint az uniós értékeket. A tavaly nyár óta tartó eljárás nem hozott eredményt, a brüsszeli testület ezért fordul a bírósághoz.

A volt elnök szerint ezzel teljesült a Fidesz vágya.