Cégvilág;felmérés;áremelés;

A legfőbb gondot az építőipari cég által nagy számban alkalmazott ukrán munkavállalók hazatérése jelenti, de az alapanyag- és alkatrészellátás is akadozik

- Szinte minden cég azt tervezi, hogy emeli az árait

A vállalkozások 78 százaléka vélte úgy idén áprilisban, hogy a következő félévben nőni fognak a belföldi értékesítési áraik, 4 százalékponttal többen, mint 2021. októberben és 18 százalékponttal többen, mint egy évvel korábban - derül ki a Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) legfrissebb felméréséből. 

2005 óta egyetlen alkalommal sem számoltak ilyen magas arányban áremeléssel a válaszadók, valamint inflációt meghaladó emelkedést is most prognosztizáltak a legtöbben (25 százalék). Az inflációt is meghaladó áremeléssel számoló válaszadók fele 10–15 százalékos emelést jelölt meg, több mint negyedük pedig 16–20 százalékosat.

Az építőiparban (69 százalék) és a kereskedelemben (75 százalék) kiemelkedően magas azon cégek aránya, amelyek legalább az inflációval azonos mértékű árnövekedésre számítanak, de közel harmaduk még azt is meghaladó áremelést tervez. Ágazatonként vizsgálva az áremelés várható mértékét, az csak az építőiparban tér el jelentősen az átlagtól: ebben az iparágban a cégek csaknem 40 százaléka 16–20 százalékos emelést jelzett előre. Emellett az exportáló cégek 57 százaléka ítélte meg úgy, hogy nőni fognak a külföldi értékesítési áraik (exportárak), ami még a tavaly októberi – akkor rekordmagasnak számító – 49 százalékos szintet is jelentősen meghaladja.

A kata módosítása miatt számos építőipari kisvállalkozót hoztak nehéz helyzetbe.