A kata-ügy után már keveseket lepett meg, hogy a kormány csütörtökön újabb megszorításokról döntött, a rendkívüli Kormányinfón ugyanis bejelentették a „rezsicsökkentés” eddigi formájának feladását. Ezt megelőzően Orbán Viktor kormányfő összehívta az energetikai kabinetet, ahol az "energiaveszélyhelyzetnek" megfelelő intézkedésekről döntöttek. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Németh Szilárd rezsibiztos hét pontból álló döntést ismertetett.
A lakosságot leginkább és súlyosan érintő pontot, vagyis a 2014-es áram- és gázárszint részleges megemelését, a végére hagyták. Várhatóan sok háztartásban veszik elő a következő napokban a gáz- és áramszámlákat, hogy ellenőrizzék, a havi fogyasztás túlcsúszik-e az országos átlagon. Utóbbi esetet a családi kassza augusztustól alighanem alaposan megsínyli. A kormány döntése értelmében ugyanis annak a háztartásnak, amely az átlagot meghaladó áramot vagy gázt fogyaszt, az efeletti részért már piaci árat kell fizetnie. Áram esetében az átlagfogyasztás havonta 210 kilowattóra (kWh), míg gáznál 144 köbméter. Éves mennyiségre átszámolva a kedvezményes áramtarifa 2523 kWh-ig vehető igénybe, míg a gáznál ez 1729 köbméter. Németh Szilárd szerint ha nem lenne rezsicsökkentés, a havi villanyszámla az átlagfogyasztónál 7750 forint helyett 53 ezer forintra rúgna. A gáznál az átlagos felhasználó havi, rezsicsökkentett, 15800 forintos számlája 131 ezer forintra nőne. Egy évre átszámolva, a 93 ezer forintos áramszámla "rezsivédelem" nélkül 610 ezer forintra, a gázé pedig 190 ezer forint helyett 1 millió 577 ezer forintra nőne.
A rezsibiztos számításait alapul véve az átlag felett elfogyasztott áram tarifája 6,8-szeresára nő. A gáz esetében pedig a szorzó már több mint nyolcszoros.
Jelenleg a lakosság 37 forintért kapja az áramot kWh-nként, míg a gáz köbméteréért 110 forintot fizet. (Ezek szerint száguldanak felfelé az árak, ugyanis Németh Szilárd június végén a közrádióban még azt mondta, hogy rezsicsökkentés nélkül a gáz a jelenlegi, köbméterenkénti 115 helyett 565, az áram pedig a kWh-nkénti 37 helyett 148 forintba kerülne a lakosságnak.) A végleges szorzókat és árakat amúgy a lakosságot ellátó MVM számítja majd ki, vélhetően havonta, a piaci árváltozásoknak megfelelően. Amennyiben a számlákon szereplő, és a fogyasztással arányosan számolt különböző díjakat is felszorozzák, úgy az átlagon felüli kis túllépés is brutálisan emelheti a számla végösszegét. Az átalányt fizetők helyzetéről, az elszámolás módjáról nem tudott tájékoztatást adni a miniszter.
Az energiaválság begyűrűzését érezve a kormány hét intézkedést hozott, amellyel felkészül a következő időszakban súlyosbodó helyzetre. Gulyás Gergely elsőként említette, hogy 1,5 milliárd köbméterről 2 milliárd köbméterre növelik a hazai gázkitermelést. A jelenlegi mezőkön tovább növelhető a kitermelés, még a drágább eljárásokkal is, amik a magas piaci árak miatt már megtérülnek –fejtette ki. (Az okfejtést szakértők élesen vitatják, mondván, Magyarországon nincsenek további, gazdaságosan kitermelhető gázmezők.)
A kormány ezenkívül felhatalmazta Szijjártó Pétert külgazdasági és külügyminisztert további gázkészletek beszerzésére. A hazai tárolók telítettsége 44 százalék, ami az ország három havi fogyasztását fedezné. A kormány kiviteli tilalmat rendel el az energiahordozókra és a tűzifára, kivéve a bértárolást, és jelentősen fokozza a lignit kitermelését. A lignitalapú, állami, rendkívül környezetszenynyező, jelenleg karbantartás miatt álló mátrai erőművet hamarosan újraindítják. Emellett a kabinet kezdeményezi a paksi atomerőmű jelenlegi blokkjainak újabb üzemidőhosszabbítását is.
Az átlagot meghaladó lakossági fogyasztás rezsijének megemelésén túl a többi árstopintézkedés felülvizsgálatát egyelőre nem tervezik – fejtette ki kérdésre Gulyás Gergely.
Jelenleg 3 millió gázfogyasztót és 5,6 millió áramfogyasztót tartanak nyilván. A kedvezmények fogyasztási helyenként vehetők igénybe. A nagycsaládosok eddigi kedvezménye megmarad, azaz 3 gyerekre a határ 600 köbméterrel 2329 köbméterre nő. Minden újabb gyerek után további 300 köbméter kedvezményes tarifájú gáz jár. A villanynál nincs ilyen jellegű engedmény - fogalmazott Németh Szilárd, aki megalkotta az óriásplakátokra illő új szlogent is: a kormány megvédi a rezsicsökkentést - legalábbis az átlagfogyasztásig.
A rezsibiztos az intézkedéseket azzal indokolta, hogy télen is legyen energiája az országnak, amibe már nem fér bele az átlagon felüli fogyasztás pénzügyi támogatása.
Gulyás Gergely szerint a lépéssel a pazarlásnak is igyekeznek gátat vetni.
Totális kudarc
Szakértők tavaly óta figyelmeztetnek, hogy a kormány nem lesz képes tartani a "rezsicsökkentést", vagyis a 2014-re - három részletben, összesen mintegy 25 százalékos hatósági ármérséklés után beállt - lakossági áram- és gázdíjakat. Ennek az az oka, hogy a nagykereskedő - mára áram- és gázfronton egyaránt az állami MVM - az energiáért jórészt piaci árat fizet.
Ez különösen igaz a gázra, amiért lapunk kutatásai szerint, a kormány állításaival szemben Moszkva időben elnyújtva bár, de még a tőzsdei árnál is többet kér. Mivel az MVM az áramot és a gázt a lakosságnak változatlanul rezsicsökkentett áron kénytelen értékesíteni, a vételár megtöbbszöröződése egyre nagyobb lyukat üt az állami cég költségvetésében. Ez számítások szerint csak idén több mint ezer, mások szerint akár több ezer milliárd forintra is rúghat.
Ezt a hiányt az állami MVM nyilvánvalóan nem képes saját költségvetésén belül kezelni, így a cég működőképessége végül is a központi költségvetés támogatásával tartható csak fenn. Ugyanakkor ez a több ezermilliárdos - lényegében a rezsitrükk fenntartását célzó - teher számos állami szolgáltatás színvonalát és az államadósságot is súlyosan veszélyezteti - vélik szakértők. A kormány tavaly év vége óta már tett néhány, gyakorta ellentmondásos intézkedést a kiadás csökkentésére, néhány, a lakosságon kívüli kör átsorolásával a piaci tarifára. Most lepleződött le igazán, mennyire átgondolatlan és igazságtalan energiapolitikát folytatott a Fidesz-kormány - fogalmazott tegnapi Facebook-posztjában Tóth Bertalan MSZP-elnök. Most látszik igazán, mennyire nem tettek semmit orosz energiahordozó-függőségünk csökkentése érdekében. És még mindig magasról tesznek az energiahatékonyság javítására, mert a kormányzati akcióterv erről egy szót sem szól - fogalmazott az ellenzéki honatya. M. I.