;

korrupció;vesztegetés;műszaki vizsgaállomás;

- Műszakivizsga-botrány: 55 ezer ügyet vizsgáltak, 50 ember ellen emeltek vádat korrupció gyanúja miatt

Az üzelmek 2003-óta zavartalanul folytak. 

A Központi Nyomozó Főügyészség hivatalos személy által üzletszerűen és bűnszövetségben elkövetett hivatali vesztegetés elfogadásának bűntette és más bűncselekmények miatt emelt vádat 50 személy ellen a Budapest Környéki Törvényszéken - olvasható a vádhatóság közleményében. 

Mint írják, a vádirat szerint a Pest Megyei Kormányhivatal közlekedési hatósági feladatokat ellátó vizsgaállomásán kormánytisztviselőként dolgozó négy vizsgabiztos és két pénztáros a járművek műszaki vizsgáztatása, a vizsgaszervezés és egyéb adminisztratív feladataik ellátása során – beosztásukat felhasználva, a 2003-as nyitást követően rövid idővel –, korrupciós rendszert alakítottak ki annak érdekében, hogy jogtalanul rendszeres jövedelemhez jussanak. A járművek közúti közlekedéssel kapcsolatos hatósági eljárásaiban meghatalmazottként rendszeresen eljáró ügyintézők, az eljárásokkal érintett járművek számához igazodóan jogtalan előnyként különböző nagyságrendű készpénzt fizettek a vizsgabiztosoknak. A hivatalos személyek ezért cserébe gyors és gördülékeny ügyintézést, a hatósági eljárások időpontjainak folyamatos biztosítását, illetve a vizsga alatti kisebb javítások engedélyezését tették számukra lehetővé.

A műszaki vizsgáztatást támogató informatikai rendszer 2009. július 13-án történt elindítása és a vizsgabiztosok 2019. július 02-án történt elfogása között az ügyintézők összesen 55 154 olyan eljárást kezdeményeztek, amelyek során vesztegetési pénzt adtak a vizsgáztatásért.

A tarifa előre meghatározott volt, a kezdeti 2 ezer forintos összeg eljárásonként 5 ezer forintban rögzült, amely később a honosítások esetén 10 ezer forintra emelkedett. A pénztárosok és egy, a vizsgabiztosok munkáját segítő személy a vesztegetési pénzeket a vizsgaállomás különböző – kamerával nem megfigyelt – részein az ügyintézőktől átvették, a műszak végén összegyűjtötték, majd azt az elszámoláskor a teljesítésre vonatkozó feljegyzések megsemmisítése mellett a vizsgabiztosokkal maguk között szétosztották.

Az ügyészség közleménye nem tér ki, milyen büntetést indítványoztak a vádlottak ellen, de a körülményekre tekintettel alighanem hosszú évekig rács mögött maradnak az elkövetők, amennyiben bebizonyosodik bűnösségük. 

B. Lászlót bűnösnek mondta ki a bíróság, aki az ítélet szerint legkorábban 25 év múlva szabadulhat.