Ne tegyék tönkre igazságtalanul alkotó emberek és családok életét a könyvkultúra brutális rombolásával. A közjót szolgáló emberek érdemtelen áldozatai az értelmetlen, cinikus és eredményét tekintve kétséges döntésnek – reagált szerdán a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése a parlament kormánypárti többségének keddi döntésére a kata szigorításáról.
Az egyesülés honlapja szerint a 227 éves szakmai szervezet az Ünnepi Könyvhét Facebook-oldalán közzétett közleményében kiemelte, hogy tagsága a magyar könyvpiac több, mint 90 százalékát fedi le. Kiemelték azt is, hogy a könyvkiadás a kreatív ipar zászlóshajója, és munkavállalóinak jelentős része – a többi kulturális ágazathoz hasonlóan – szellemi szabadfoglalkozású katás vállalkozó.
Életük 24 óra alatt egzisztenciális és gazdasági értelemben ellehetetlenült. Értelemszerűen az írók, költők, szerkesztők, illusztrátorok, könyvtervezők, grafikusok, tördelők, műfordítók nem magánszemélyek, hanem könyvkiadók megbízásából dolgoznak, keresik kenyerüket, bevételeikből tartják el gyerekeiket, családjukat
– fogalmaztak.
A közlemény kitért arra is, hogy csak a nagyobb cégek tudnak főállásban alkalmazni szerkesztőket, tördelőket, de munkaviszonya írónak, műfordítónak szinte soha nincs. Szellemi szabadfoglakozást űznek. Felidézték, a könyvszakmára az elmúlt 2-3 évben nehéz idők jártak, Covid boltzár, elmaradt könyvvásárok, papírhiány és durva papírárak, infláció, költségek növekedése, ami főleg a kis- és mikrovállalkozásokat, műhelyeket tépázta, ritkította. De fenyegető a könyvvásárló értelmiségi és középosztály anyagi helyzetének romlása is, akik kulturális célú büdzséjének növekedésére mostanában nem számíthatunk.
Megszavazták a kata szigorítását, az Orbán-kormánynak ezzel rengeteg embert sikerült magára haragítaniaCsatlakozva és összefogva a magyar kultúra alkotó vállalkozásaival kérjük, hogy a törvényhozók vonják vissza az átgondolatlan, társadalmi vitát és érdemi előkészítést nélkülöző törvényt
– szólított fel a kétévszázadosnál is régebbi múltra visszatekintő szervezet.
Nemere István közleményéről a 444 írt, amelyben az író értetlenségét fejezte ki az ügy miatt, bírálva a döntéshozókat, kitérve a kata-módosítás egyik új szabályára: „katás vagyok sok éve és értelemszerűen csak intézményeknek számlázhatok, hiszen könyvet magánszemélyek igen ritkán adnak ki”.
Feljelentések, bírságok a keddi tüntetések miatt
A rendőrök 12 emberrel szemben tettek szabálysértési feljelentést, mert a Teréz körúton két forgalmi sávot elfoglalva, a közlekedőket akadályozva kerékpároztak, valamint 10 fővel szemben alkalmaztak bírságot, vagy éltek feljelentéssel tilos jelzés figyelmen kívül hagyása miatt – közölte a police.hu. A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) munkatársai a kata-törvény elfogadása ellen szerveződő tüntetések, elsősorban a Margit híd elfoglalása miatt intézkedtek, ilyen az Erzsébet hídon, ahol csak sávokat zártak le, nem történt. Kiemelték, hogy az első demonstráció az V. kerületi Kossuth téren kezdődött délelőtt, majd a résztvevők átvonultak a Margit hídra, teljes szélességében elzárva azt. Erről a gyűlésről előzetes bejelentés nem érkezett a BRFK-hoz A rendőrök a híd irányába tartó forgalmat a budai és a pesti oldal felől is elterelték.
A közlemény szerint „a rendőrség biztosítja a véleménynyilvánítás és a békés gyülekezéshez való jog gyakorlását, azonban ez nem eredményezheti mások jogainak olyan mértékű csorbítását, mint amit a főváros egyik legforgalmasabb közlekedési útvonalának órákra történő teljes megbénítása jelentett”. Ezzel indokolták, hogy végül este hét óra után felszólították a Margit hídon demonstrálókat, hogy hagyják el a villamossíneket. Mivel az ismételt felszólításnak többen nem tettek eleget, a rendőrök intézkedtek, és – mint írták – a villamosközlekedés este nyolc után állt helyre.
A BRFK tételesen ismertette nem csak a Margit hídon, de az odavezető útvonalakon tett intézkedéseket. Ezek között volt egy járőrautó szélvédőjét leköpő férfi, akit többször is visszatért, erőszakosan lépett fel, ezért megbilincselték, előállították a BRFK II. Kerületi Rendőrkapitányságra, és hivatalos személy elleni erőszak miatt feljelentették az ügyészségen. Egy nő ellen kábítószer-használat miatt büntetőeljárást, egy villamos-ütközőn utazó férfival szemben pedig szabálysértési eljárást kezdeményeztek, míg egy rosszullétre panaszkodó, de a rendőrökkel nem együttműködő állapotos asszonyhoz mentőt hívtak, aki ellátták.