;

magyar huszárok;Szalay-Bobrovniczky Kristóf;

- Harci dicsőségünk és a XXI. század

Magyarország honvédelmi minisztere a Honvéd Huszárság újraalapításának második évfordulóján látogatást tett Szilvásváradon. Egy hatlovas hintóval tett sétakocsikázás és egy lipicai ménnel való fényképezkedés után ezt mondta „Mindent meg fogok tenni azért, hogy a Honvéd Huszárság továbbra is fejlődjön. Célom, hogy minél több magyar huszár üljön magyar szilvásváradi lipicai lovon! Hajrá, magyar huszárok!”

Helytörténész édesapám szokta mondogatni, hogy az első világháború elején, a limanovai ütközetben derült ki, hogy a tizenkilencedik századi harcászati technikák, a huszárrohamok tökéletesen alkalmatlanok a nagy tűzerejű fegyverek ellen. Bár az 1914. november 28. és december 18. között zajló limanovai csatában a Monarchia csapatai megállították az orosz tömeges haderőt, ez óriási áldozatok árán történt. A legvéresebb, megsemmisítő csapást a magyar huszárok szenvedték el.

A limanovai csatában esett el a tehetséges fiatal költő, Békássy Ferenc a pápai huszárezred önkénteseként. Édesapja elment a csata színhelyére, kiásatta a tömegsírból fiának és lovának a testét, és kocsival hazaszállította Zsennyére. Itt, a kastélyparkban temettette el őket közös sírban. Polgár Csaba képsorozata, A Békássy-lepel megrendítő emléket állít ember és állat életre-halálra szóló szövetségének, egyszersmind egy történelmi homályba tűnő harcmodornak.

Száznyolc évvel a limanovai csata után a magyar honvédelmi miniszter a honvéd huszárság fejlesztését ígéri.

Nevet változtatok.

A cikkben megjelenő vélemények nem feltétlenül tükrözik szerkesztőségünk álláspontját. Lapunk fenntartja magának a jogot a beérkező írások szerkesztésére, rövidítésére.