;

átalakítás;Parragh László;kata;

- Parragh László: Egy olyan vállalkozói kör is csatlakozott a katához, amely a rendszert a munkaviszony elkerülésére használja

Az iparkamarai elnök vázolta, hogy nézne ki az adónem új változata. Szerinte meg kell akadályozni, hogy a rendszert a céges szabályok kikerülésére, adóoptimalizálásra használják.

Jövő január elsejével új szabályrendszerrel váltaná fel a kisadózó vállalkozások tételes adóját (azaz a katát) Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke - írta a kormánypárti Mediaworks Hírcentruma nyomán a Magyar Nemzet néven megjelenő Fidesz-közeli lap.

Parragh László szerint az adónem átalakítását nem lehet tovább halogatni. Az iparkamarai elnök emlékeztetett, a kata 2013 óta része a magyar adórendszernek, a közteher főszabály szerint azóta változatlanul havi 50 ezer forint. Valamennyi szereplőnek érdeke, hogy minden tekintetben megteremtsék az értékállóságot - közölte. Ez elviekben azt jelentené, hogy az adó összegét valamilyen módon a minimálbérhez igazítják, de hogy pontosan hogyan, az nem derült ki.

„Nőne ugyan a közteher összege, azonban 18 millió forintra emelkedne a most 12 milliós éves összeghatár, és nagyobb lenne az érintett vállalkozókat megillető társadalombiztosítási ellátás is”

- fogalmazott az iparkamara elnöke.

Parragh László felidézte a kata bevezetésének korábbi indokát, vagyis hogy egyszerű, könnyen alkalmazható adó segítse azokat a kisvállalkozókat, akik kisebb költségű, a hétköznapokban sokszor igénybe vett szolgáltatásokat nyújtanak. Mint fogalmazott, mára azonban egy olyan vállalkozói kör is csatlakozott a katához, amely a rendszert a munkaviszony elkerülésére, átminősítésére használja, és valójában a legtöbb esetben nagyobb üzleti megrendeléseket teljesít. Nem engedhető meg, hogy egyesek a céges szabályok kikerülésére, adóoptimalizálásra használják azt az adóformát - szögezte le. Hozzátette, ha ez a helyzet fennmaradna, elveszne a kata létét igazoló társadalmi érdek.

Parragh László abban bízik, hogy az ügyben mihamarabb döntés születik, az érintett vállalkozóknak nagyjából fél évet hagynának a felkészülésre. 

A legolcsóbb ajánlattevő is két és félszer annyit kért, mint amekkora kerete az egyetemnek van a beruházásra.