;

Ukrajna;Szergej Lavrov;Szeverodonyeck;Luhanszk megye;orosz-ukrán háború;

- Orosz sértődöttség, nyugati bojkott

Négy személy vesztette életét a csütörtöki harkivi bombázásokban, jelentette pénteken a régió ukrán kormányzója, Oleh Szinyehubov. Az éjszaka folyamán tovább folytatódott a bombázás, de már újabb áldozatok nélkül. Az oroszok által több hetes ostrom után frissen elfoglalt Szerevodonyeckben elhallgattak ugyan a fegyverek, viszont szörnyű állapotok uralkodnak.

A várost humanitárius katasztrófa fenyegeti, a megszállók mindent kifosztottak Szerhij Haidai luhanszki ukrán kormányzó közlése szerint. Telegram csatornáján az ukrán tisztségviselő azt írta, még soha nem látott ilyen pusztítást. A lakóházak 80 százaléka romokban áll, a városban visszatérni szándékozók alig-alig találnak épségben maradt lakást, ahol meghúzhatják magukat. A megszállók a helyi lakosság jó részét deportálták, majd kamionokkal kezdték elhordani a lakásokban maradt javakat, már a bútorokat is. A városban továbbra sincs élelem, víz, gáz és áram, egészségügyi ellátás, a halottakat az udvarokban temetik el, ami egyre közelebb sodorja a várost a humanitárius katasztrófához, számolt be az ukrán kormányzó.

A diplomáciai háború is folytatódott pénteken. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter csütörtökön sértődötten, idő előtt távozott a G20 külügyminiszteri találkozójáról az indonéziai Balin, tegnap már meg sem jelent az üléseken. Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő hivatalosan is megerősítette Lavrov távozását. Közölte, az orosz vezető diplomata a kétoldalú tárgyalások befejeztével „szól a sajtóhoz és távozik”. Lavrov sajtótájékoztatóján „őrjöngőnek” nevezte és elutasította a találkozón elhangzott, az ukrajnai háborúval kapcsolatos nyugati bírálatokat. Akárcsak a háború kitörése óta mindvégig, ezúttal is a Nyugatot tette felelőssé a világgazdasági gondokért és a körvonalazódó globális élelmiszerválságért, újfent Oroszország elleni „gazdasági háborúról” beszélt, teljesen mellőzve a Moszkva által kirobbantott és folytatott Ukrajna elleni tényleges háború miatti orosz felelősséget.

Az orosz invázió február 24-i kezdete óta ez volt az első olyan nemzetközi diplomáciai esemény, amelyen nyugati politikusok mellett orosz vezető politikus is részt vett. Lavrov meghívása és jelenléte miatt a nyugatiak bojkottálták is a csütörtök esti díszvacsorát.

A Putyin rezsimet mindez különösebben nem hatotta meg, tegnap 7 év börtönbüntetésre ítélték Alexej Gorinov moszkvai városi képviselőt, aki egy tanácsülésen bírálta és háborúnak nevezte az Ukrajna elleni „különleges katonai műveletet”.

A ratifikációs törvényt alig néhány óra alatt fogadta el a német törvényhozás mindkét kamarája, s ezt erős jelzésnek szánják a többi NATO-szövetségesnek.