Egy év alatt 22,1 százalékkal drágultak az élelmiszerek Magyarországon, de bizonyos alapvető élelmiszerek áremelkedése ennél is sokkolóbb mértékű. A tej ára például 25 százalékkal, a kenyéré 40 százalékkal ment fel.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint idén júniusban az infláció 11,7 százalékos volt. Az előző hónaphoz viszonyítva 1,5 százalékos volt májusról júniusra az átlagos drágulás. A maginfláció, vagyis a gyorsan változó és a külső gazdasági hatások kiszűrésével készült mutató 13,8 százalék, a nyugdíjas-infláció - azaz amit az idősek fogyasztási szokásai szerint súlyoznak át - 11,8 százalék.
Az áremelkedések gyorsulásának ezzel persze még nincs vége, a jegybank friss inflációs előrejelzése szerint az infláció ősszel, 14 százalék környékén tetőzhet, de rossz esetben akár a 16 százalékot is elérheti. Az infláció szempontjából a szabadesésben zuhanó forint árfolyam jelentős kockázatot jelent.
A friss adatok így néznek ki:
22,1 százalékkal drágultak átlagban az élelmiszerek,
7,3 százalékkal a szeszes italok és a dohányáruk,
12,4 százalékkal a tartós fogyasztási cikkek, mint például a bútorok, járművek, háztartási gépek, számítógépek,
11,6 százalékkal az egyéb cikkek (üzemanyagok, gyógyszerek, háztartási fogyó cikkek, lakásjavító eszközök, könyvek),
5,6 százalékkal a szolgáltatások,
4,3 százalékkal a ruhák,
1,6 százalékkal a háztartási energia.
Az infláció több évtizedes rekordokat döntögeta, KSH legutóbb 1998 októberében mért magasabb, 12 százalékos áremelkedést.