– Windisch László hozta a kötelezőt és megtartja az Állami Számvevőszéket (ÁSZ), olyannak, mint amilyen eddig volt – mondta a Népszavának a Transparency International jogi igazgatója, Ligeti Miklós azután, hogy hétfőn a gazdasági bizottságban meghallgatták, majd délután 136 igen és 23 nem szavazattal megválasztották a szervezet új elnökét a következő tizenkét évre.
Az új – akkor még csak leendő – elnök szakbizottsági expozéjában azt hangoztatta, elsősorban a partnerségre fognak törekedni, azt szeretnék, ha az ellenőrzésük alá vont szektor szabályosan és jól működne. Szavai szerint egy nagyon modern „állami fókuszú auditor és tanácsadó szervezetet” szeretne létrehozni. Jelezte, kevesebb, de mélyebb vizsgálatot tartana célszerűnek.
A bizottság momentumos tagja a többi között arra hívta fel a figyelmet, hogy az ÁSZ az elmúlt 12 évben a Fidesz költéseit szabályszerűnek ítélte, miközben az ellenzéki pártokat megbüntette. Orosz Anna azt kérdezte, a szervezet ezen túl is politikai célokhoz fogja-e igazítani jelentéseinek közzétételét, mint az az utóbbi években többször előfordult. Windisch László válaszában megjegyezte, az Állami Számvevőszék egy nyilvánosan meghirdetett és a parlamentnek is megküldött menetrend szerint végzi a vizsgálatait. Jelezte, a pártok vagy pártalapítványok ellenőrzését a törvény szabályozza. „Ha ez véletlenül éppen olyan időszakra esik, amikor az ellenőrzés alá vont szervezet úgy érzi, hogy ez neki kellemetlen, erről nem az Állami Számvevőszék tehet” – fogalmazott.
Kitért Windisch László a „közélet befolyásolására” alkalmas civil szervezetek vizsgálatára is, és elismerte, nem szerencsés, hogy ilyen „nagy tömegben” szólítanak meg 3500 tömörülést. „Annyit tudok ígérni (…) felül fogom vizsgálni ennek az eljárásrendjét, lebonyolítását, és itt is a maximális partnerségre fogunk törekedni az ellenőrzés alá vont szervezetekkel” – jelentette ki.
Hangsúlyozta, eddig sem volt politikai bunkósbot az ÁSZ és a jövőben sem lesz az.
Ligeti Miklós több dolgot kifogásolt az elhangzottakkal kapcsolatban. Sok sikert és kitartást kívánt Windisch László azon törekvéséhez, hogy egy modern, professzionális, állami pénzügyi-gazdasági ellenőrző és tanácsadó szervezet legyen az ÁSZ-ból, mivel szavai szerint ettől jelenleg még igen messze vagyunk. „Érdekes és sajnálatos, hogy az elnökaspiráns nem érzi szükségét azon változtatni, hogy az ÁSZ évtizedek óta nem veszi észre a pártok kampányköltéseiről adott önbevallása és a valóság közötti, kiáltó ellentétet, vagy ha észreveszi, akkor is befogja a száját” – fogalmazott. Hozzátette, ugyan nem vitatja, hogy a szervezetre vonatkozó jogszabályok lehetnének jobbak, ám azt állítja: a jelenlegi törvényi keretek között sokkal többet tehetne és tehetett volna korábban az ÁSZ a politikafinanszírozást jellemző átláthatatlanság és korrupció megfékezése érdekében.
Új elnököt azért kellett választani, mert július 5-én lejárt a korábbi fideszes országgyűlési képviselő, Domokos László megbízatása. Némiképp meglepetés, hogy nem a régi vezető újrázik, mivel semmi jele nem volt annak, hogy a hatalom elégedetlen lett volna vele. A hatpárti összefogás nem állított jelöltet, sőt: az új elnök megválasztására létrehozott eseti bizottságba sem jelöltek tagot. Egyedül a szélsőjobboldali Mi Hazánk Mozgalom nevezett meg jelöltet, Kiss Ferencet.
Bizottsági meghallgatása előtt lapunk is szeretett volna néhány kérdést feltenni Windisch Lászlónak, aki azzal hárított, hogy még megválasztása előtt vagyunk, és egy későbbi „alkalmas” időpontban szeretne inkább interjút adni.
„A meglepetések embere”
Magyarország legjobban fizetett, és az egyik leghosszabb időre kinevezett állami tisztviselője lett Windisch László. Havi tiszteletdíja 5,2 millió forint, amely még a miniszterelnök júniusban jócskán megemelt fizetését is felülmúlja. Az ÁSZ éléről a lejárt ciklusa végén távozó, egykori fideszes politikus Domokos Lászlóhoz hasonlóan - a jogszabályok értelmében - a 44 éves, Drezdában született Windisch László is 12 évet, vagyis három teljes parlamenti ciklust tölthet az elnöki pozícióban, s mivel az idei országgyűlési választásokat követően három hónappal választották meg, így még a negyedik ciklusba is belekóstolhat.
Windisch Lászlóról nyugodtan elmondhatjuk, hogy a meglepetések embere. Amikor 2019-ben lejárt a hatéves alelnöki mandátuma az MNB-ben, szinte mindenki biztosra vette, hogy újabb hat évet bevállal a jegybanknál, ám nem így történt, indoklás nélkül távozott, hogy két éves parkolópályát választván 2021-ben mint a KSH elnökhelyettese tűnjön fel. Ám jegybanki ténykedéséről túlzás nélkül elmondhatjuk, hogy nyomot hagyott a magyar gazdaságtörténetben. Ugyanis, mint a pénzügyi felügyeletért felelős alelnök, végigasszisztálta a 2015-ös brókercsődhullámot, amelynek során egymás után dőltek be a Buda-Cash, a Hungária, és a legemlékezetesebb módon a Quaestor értékpapírcégek, melyek egykori ügyfeleinek egy része máig vár a teljes körű kártérítésre. Az MNB felügyeleti tevékenységét - és az első számú érintett vezetőt, Windisch Lászlót - számos kritika érte. A szakértők azt hányták a szemére, hogy a csalások sorozatát késve tárták fel, illetve az általuk is rögzített hiányosságok orvoslását nem követelték meg kellő szigorral. Az MNB emlékezetes módon azzal mentegette akkori súlyos mulasztását, hogy a másfél évtizede folytatott visszaéléseket éppen a felügyelet új módszerei leplezték le. Az tény, hogy azóta hasonló nagyságrendű bűnelkövetés a tőkepiacon nem volt.
Abban a tekintetben is a meglepetések embere, hogy az ÁSZ elnöki posztra kezdetben a médiahatóság volt vezetőjét, a számvevőszék időközben megválasztott alelnökét, Karas Mónikát tekintették biztos befutónak, majd egyértelműnek látszott az is, hogy Domokos László újabb 12 évre repetázik. Azután hirtelen fordult a kocka. Feltehetően a miniszterelnök első számú gazdasági stratégájának tekintett, miniszteri rangú Nagy Mártonnak eszébe juthattak a jegybankban töltött hosszú-hosszú évei, ahol egyidőben voltak alelnökök Windisch Lászlóval. A Matolcsy György MNB elnökkel az utóbbi időben konfrontálódó kormányzati gazdasági stratégia megvédéséhez az ellenőrzési fronton legmegfelelőbbnek tűnt a nem pártpolitikus, ugyanakkor felkészült szakember Windisch. Az más kérdés, hogy Matolcsy és Windisch egyaránt tagjai a három tagú Költségvetési Tanácsnak. A harmadik tag Kovács Árpád, aki ugyancsak állt az ÁSZ élén.