album;London;háború;

- Sorsfordító vérontás

Londonban is bemutatták Szalay-Berzeviczy Attila 1700 fotóval illusztrált centenáriumi kötetét, mely kísérteties időzítéssel az ukrajnai invázióval egyidejűleg látott napvilágot.

A szerző jelenlétében nagy érdeklődés mellett mutatták be csütörtök este  a magyar nagykövetség és a Western Front Association közös szervezésében Szalay-Berzeviczy Attila In the Centennial Footsteps of the Great War, From Sarajevo to Versailles című vastag kötetét. Az új Magyar Házban megrendezett esemény stílusosan a somme-i csata évfordulójára esett, hiszen a 410 oldalas kötet túlnyomó többségben személyesen létrehozott 1700 fotója közül számos a legjelentősebb összecsapások centenáriumi megemlékezésein készült.

Felvezetésében Kumin Ferenc nagykövet méltatta Szalay-Berzeviczy, üzletember, bankár, a Budapesti Értéktőzsde volt elnöke bámulatos, amatőr történészi párhuzamos pályafutását, melynek eddigi megkoronázása A nagy háború százéves nyomában, mely szokatlan szempontból, óriási fotóanyaggal gazdagítva dolgozza fel a témát. A második rész magyar nyelvű megjelenése még erre az évre várható. A diplomatát különösen megragadta a könyvnek az a képessége, hogy kidomborítja, milyen végérvényesen változtatta meg az emberiség életét az eredetileg nagy háborúnak, ma már első világháborúnak nevezett négyéves vérontás. Azt azonban a szerző sem láthatta előre, milyen új realitásra ébredt fel a világ 2022. február 24-én, amikor Oroszország elindította az ún. különleges hadműveletét Ukrajna ellen. Ahogy később a könyvbemutató többi szereplője is, Kumin hangsúlyozta, mennyire

fontos az első világháború megértése egy harmadik világégés elkerülése érdekében.

Az ötvenéves bankár-történetíró projektjének brit támogatója, egyben a kötet szigetországi terjesztésében komoly szerepet vállaló Western Front Association nevében Tony Bolton különösen értékelte a nagy háború mozzanatait és azok 2014-2018 közötti centenáriumainak képi megörökítését annak fényében, hogy míg az oktatási céllal működő jótékonysági intézmény alapításakor, negyven évvel ezelőtt még éltek háborús veteránok, ma már nem lehet számítani személyes élményekre. A szövetség a kuratóriumának elnöke köszönetet mondott Szalay-Berzeviczynek, amiért szerzői jogdíja egy részét tanulmányi ösztöndíjak céljára felajánlotta az intézménynek.

Maga a szerző a könyv megírásának indokául azt nevezte meg, hogy mint a világgazdaság iránt értelemszerűen érdeklődő ember a történelmen keresztül igyekezett megismerni a világ különböző országait. Meggyőződése, hogy az első világháború volt a legújabbkori történelem legfontosabb, legnagyobb változásokat hozó, a jelent a második világháborúnál és a hidegháborúnál sokkal inkább befolyásoló eseménye, így annak öröksége mindennapi életünk elválaszthatatlan része. A kötet abból a szempontból feltétlenül különbözik minden más nagy háborús feldolgozástól, hogy nem csak magukról a legjelentősebb csatákról emlékezik meg, hanem a centenárium idején aktív vezető politikusokról is, amint részt vesznek az ünnepségeken, vagy egyéb alkalmakon. Szalay-Berzeviczy a szinte minden hétvégéjét igénybe vevő fotózások kezdetén, 2014-ben nem várta előbb Krím megszállását, majd Ukrajna invázióját, különösen annak fényében, hogy amikor korábban banki tevékenysége során évente háromszor-négyszer is megfordult Oroszországban a nyugati világhoz, életformához való határozott közeledést érzett.

A könyv megvalósulásában tanácsadóként részvevő Spencer Jones, a Wolverhamptoni Egyetem oktatója lebilincselő információkkal szolgált a britek számára szimbolikus értékkel bíró somme-i csatáról, melynek első napján, 1916. július 1-jén a brit hadsereg több mint 57 ezer fős veszteséget, köztük közel 20 ezer halottat szenvedett el. A történész biztosított afelől, hogy Szalay-Berzeviczy egyedülálló könyve szerves részévé válik a tananyagnak. A kiadó, a Mathius Corvinus Collegium (MCC) nevében felszólaló Hahner Péter kiemelte, hogy a mű földrajzilag minden hadszintérre kiterjed, az afrikaiakra ugyanúgy, mint az irakira, vagy Gáza-övezetire, tematikusan pedig olyan egyedi részletekbe is bepillantást enged, mint a nők szerepe a nagy háborúban.

Immár a kérdésekre adott válaszok során érintették a szakértők a 20. századi magyar történelmet megmérgező trianoni béke következményeit, az ország területe kétharmad részének elvesztése utáni, tragédiák sorozatába torkolló erőfeszítéseket annak visszaszerzésére. 

Több vitára ingerő előadás érkezett a ma záró Magyar Színházak 34. kisvárdai fesztiváljára. A produkciók a formával is kísérleteztek. Jelen volt a sorozaton a háború miatt kifejezetten nehéz helyzetbe került beregszászi társulat is.