Úgy tűnik, az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) megadta az olvadékcsapdagyártási-engedélyt a paksi bővítéshez, legalábbis erre enged következtetni Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter bejelentése a Facebookon.
Az Isztambulból bejelentkező politikus elmondta, hogy „újabb rendkívül fontos engedélyt kaptunk meg, amely egy újabb fontos mérföldkő az építkezés megkezdése előtt”. Közölte: a jelenlegi a nukleáris biztonság szempontjából gyakorlatilag legfontosabb engedély, hiszen az olvadékcsapda egy rendkívül fontos alkotóelemem egy nukleáris erőműnek, a reaktortartály alatt helyezkedik el, és feladata az, hogy egy esetlegesen bekövetkező nukleáris baleset esetén, amikor maga a reaktortartály is megsérül, felfogja az onnan kiáramló olvadékot, és ezáltal megelőzze a környezetre, egészségre káros anyagok kibocsátását a természetbe.
A tárcavezető az olvadékcsapdával összefüggésben hangsúlyozta, hogy hosszú gyártási idejű alkotóelemről van szó, tehát fontos volt, hogy időben megkapják az engedélyt annak érdekében, hogy a hosszú gyártási fázis ne késleltesse az atomerőmű üzembe helyezését.
Szijjártó Péter beszélt arról is, hogy pénteken tárgyal Alekszej Lihacsovval, a Roszatom vezérigazgatójával arról, milyen gyorsító intézkedések szükségesek ahhoz, hogy az atomerőmű építése jövő ősszel megkezdődhessen. Mint mondta, ezzel kapcsolatban is tesznek bejelentést.
Mint arról mi is beszámoltunk, az OAH csaknem három hete adta meg a bővítéshez szükséges úgynevezett talajszilárdítási engedélyt.
Szijjártó Péter: Megvan az egyik legfontosabb engedély a paksi bővítéshezOrbán Viktor ötödik kormányában Szijjártó Péter felel a paksi bővítésért az eddigi tárca nélküli miniszter Süli János helyett, akinek a reményei szerint a létesítési engedélynek már 2021 szeptemberében be kellett volna futnia. Akárhogy is, azt várják, hogy a két új atomerőművi blokk 2029-ben és 2030-ban kezdhet el működni Pakson.
A paksi atomerőmű bővítéséről, két új atomerőművi blokk megépítéséről Vlagyimir Putyin orosz elnök és Orbán Viktor 2014 januárjában írta alá a megállapodást a magyar kormányfő oroszországi látogatásán. Ennek értelmében a két új blokkot a Roszatom építheti fel, Magyarország pedig évtizedekre Oroszország adósává válik.