A döntés alighanem Donald Trump elnökségének legtartósabb öröksége lesz: a három, általa kinevezett taggal erősen jobbra tolta a legfelsőbb bíróságot, amely most 6:3 arányban az egyes államok hatáskörébe utalta át az abortusz szabályozását. Számos konzervatív többségű államban már bekészített törvényekkel várták ezt a napot, így rövid időn belül amerikai nők tízmilliók kerülnek nehéz helyzetbe.
Joe Biden elnök szerint ez szomorú nap a bíróság és az ország számára, mert a döntés veszélyezteti a nők egészségét és életét. Mint mondta, Amerika 50 évet visszalépett a történelemben, s a precedens rendkívüli, mivel a legfelsőbb bíróság még sosem vett el szerzett jogot.
Biden elnök első reakciójában egy extrém ideológiának tulajdonította a döntést és felszólította az amerikaiakat, hogy a novemberi „félidős” választáson védjék meg a nők reproduktív jogait. A Fehér Ház hetek óta készülhetett az ellenlépésekre, mert a Politico nevű internetes lapban már május elején megjelent a döntés kiszivárgott tervezete. Merrick Garland igazságügyi miniszter most megígérte, hogy tárcája meg fogja védeni a nők jogát az orvosi beavatkozásra, ennek módja azonban egyelőre nem világos.
Érdekes módon Donald Trump sem örül a döntésnek. A volt elnök magánbeszélgetésekben hetek óta azt hangoztatja, hogy a lépés árt a Republikánus Párt választási esélyeinek, mert dühíteni fogja azokat a középosztálybeli nőket, akiknek szavazataira nagy szükség lenne a törvényhozási többség megszerzéséhez. A nyilvánosság előtt több más vezető republikánus politikushoz hasonlóan ő is a hallgatást választotta.
A döntés nyilvánosságra hozását követően az abortusz ellenzői ünneplésbe kezdtek, és a nők reprodukciós jogainak támogatói is a legfelsőbb bírósághoz vonultak. Az épületet már a hét elején magas kerítéssel vették körül és őrzését is megerősítették.