;

fizetésemelés;Paks II.;

- Szépen megemelték a Paks II. Atomerőmű Zrt. vezetőinek a bérét, nehogy bármit is érezzenek az elszálló inflációból

A jelek szerint az ország teherbíró képessége csak a tanárok bérének emelését nem viseli el, a fontos emberekét azonban minden további nélkül.

Nagyvonalúan, a májusban jelentett 10,7 százalékos rekordinfláció feletti mértékben emelték meg az új atomerőművi blokkok beruházására létrehozott Paks II. Atomerőmű Zrt. igazgatósági és felügyelőbizottsági tagjainak a tiszteletdíját a közelmúltban – írja a 24.hu.

A portál emlékeztet, az állami tulajdonú cégeknek kötelező közzétenni a vezető testületek juttatásait, Paks II. esetében legutóbb április 12-én változtattak a listán. Ennek alapján az igazgatóság (it) elnöke, Mészáros György havi bruttó 1,4 millió, az öt tag 1-1 millió forint tiszteletdíjat kap. Ez éves szinten összesen 76,8 millió forint kiadást jelent a projektcégnek. 

Paks II.-nél mindig bőkezűbbnek mutatkozott az állami tulajdonos, mint a többi köztulajdonú vállalatánál, és most úgy tűnik, fokozták a tempót. Márciusig az it-elnök ugyanis bruttó 1 171 800, a tagok 837 ezer forintra voltak jogosultak, vagyis 19,4 százalékkal emelte meg az állami tulajdonos a tiszteletdíjakat. Hasonló mértékben emelték a felügyelőbizottság apanázsát. Az elnök Incze Zsolt, a miniszterelnök gimnáziumi iskolatársa 837 ezer forint helyett 1 milliót, a négy tag – köztük az Orbán-családdal távoli rokonságban álló Vitézy András, illetve Szalay-Bobrovniczky Vince helyettes államtitkár – 502 ezer forint helyett 600 ezer forint tiszteletdíjban részesül.

Az ellenőrző testület összesen 40,8 milliót kasszíroz egy év alatt, Paks II. vezető testületeinek tagjai így összesen 117,6 millióért ülésezhetnek. A 2021-es évről szóló beszámolóban még csak 102,128 millió volt az éves bruttó összdíj. A vezérigazgató a közzététel alapján 4 millió alapbért és 10 százalék prémiumot kap. Ha Lenkei István it-tagként felveszi az egymilliós tiszteletdíját, akkor prémium és juttatások nélkül bruttó 60 millió forintnál tarthat egy év alatt.

Eközben a kormányzat a szavakon túl nem sokat tesz azért, hogy növekedjen a pedagógusok bére. Legújabban már Brüsszelre mutogatnak, a miniszterelnök-helyettes pedig korábban arról beszélt, a gazdaság nehéz helyzete mindenkit érinteni fog, nem csak a tanárokat, bár azt elismerte, náluk nem volt béremelés, az ország teherbíró képességéhez mérten ez is meg fog történni. Semjén Zsolt a Népszava kérdésére akkor azt mondta, „a rendelkezésre álló pénzeszközöknek van egy prioritása és van egy végessége. Ennek az egésznek a fényében kell nézni a tanárok szempontjait (...)”. Kövér László pedig egy korábbi interjúban azt hangoztatta, „a megfelelő, minimális mértékben emelni” bérüket, mivel azt látják,nagyon sok fiatal elmegy inkább mást csinálni, mint hogy iskolában próbáljon veszkődni a gyerekekkel.

Tovább dúl a háború az Orbán-kormány és a légitársaság között.