;

ENSZ;kormány;Hollandia;bocsánatkérés;Srebrenica;veteránok;délszláv háború;

- A holland kormány bocsánatot kért a Srebrenicába küldött holland veteránoktól

Egy jelentés szerint a Dutchbat III 850 katonája közül számos szenved poszttraumás stressz szindrómában az ott átéltek miatt.

Bocsánatot kért a holland kormány a délszláv háború idején a boszniai Srebrenicába küldött holland békefenntartóktól, akik Mark Rutte holland miniszterelnök szerint nem voltak kellően felszerelve ahhoz, hogy megakadályozhassák az 1995-ös mészárlást, és „lehetetlen feladat” végrehajtására kérték őket.

A kormányfő egy közép-hollandiai katonai támaszponton fogadta a Dutchbat III békefenntartó erő veteránjait.

„Ma, a holland kormány nevében bocsánat kérek a Dutchbat III összes női és férfi tagjától. Mindazoktól, akik itt vannak, és azoktól, akik ma nincsenek velünk.”

- mondta.

A miniszterelnök elmondta, a lehető legnagyobb elismeréssel és tisztelettel adózik aziránt, ahogy a Dutchbat III a nagyon nehéz körülmények között igyekezett továbbra is helyesen cselekedni, még akkor is, amikor már nem volt lehetséges.

A bocsánatkérés mellett a veteránok megkapták Kajsa Ollongren védelmi minisztertől a bronz érdemrendet.

1995 júliusában, a boszniai szerb csapatok etnikai tisztogatásai közepette muszlimok ezrei menekültek az ENSZ-nek Srebrenicában található biztonságos zónájába. A menekülteket a gyengén felszerelt holland csapatok próbálták meg védeni, akiket azonban gyorsan lerohantak a szerb csapatok.

A holland erők megadásának biztosítását követően a szerb csapatok Ratko Mladić vezérezredes vezetésével

mintegy nyolcezer, 12 és 77 év közötti bosnyák fiút és férfit vittek el „kihallgatásra”, akiket a következő öt napban kivégeztek és tömegsírba temettek.

Szerbia mindig is tagadta, hogy a gyilkosságok egy népirtás részét képezték volna, csak a bűncselekmény tényét ismerte el.

A korábbi holland kormányok általában az ENSZ-t hibáztatták azzal, hogy nem nyújtott légi támogatást.

Egy egy éve közzétett jelentés szerint a Dutchbat III 850 katonája közül számos szenved poszttraumás stressz szindrómában az ott átéltek miatt.

A holland legfelsőbb bíróság pedig 2019-ben úgy ítélte meg, Hollandia részben felelős a mészárlás során megölt mintegy 350 ember halálért, akiket úgy távolítottak el a holland támaszpontról, hogy tudták, komoly veszélye áll fenn annak, hogy visszaéléseket szenvednek el a boszniai szerb csapatoktól, és megölik őket.

A Vlagyimir Putyin által indított háború 115. napjának legfontosabb eseményei.