A magyar kormány nem lelkes a globális minimumadó ötletétől, annak bevezetésétől még egy mélyütést kapna az európai versenyképesség - írta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerda reggel a Facebook-oldalán, beszámolva arról, hogy az éjjel Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel egyeztetett telefonon.
Szijjártó Péter közölte, a globális minimumadóról szóló egyeztetés során azt mondta az amerikai külügyminiszternek: "mi egyáltalán nem vagyunk lelkesek ettől az ötlettől, főleg nem annak jelenlegi formájában, pláne nem a jelenlegi körülmények között".
Az európai gazdaság nagyon komoly kihívásokkal néz szembe a háború miatt, ebben a helyzetben a termelő vállalatokat sújtó újabb adóterhek végzetesek lehetnek - írta bejegyzésében a magyar külügyminiszter, hozzátéve: főleg úgy, hogy a bevezetésre már a jövő év elején sort akarnának keríteni Európában, míg a világ többi részén ki tudja, mikor fogják bevezetni, már ha egyáltalán ezt teszik.
Szijjártó Péter úgy fogalmazott: "ezért ezzel a döntéssel még egy mélyütést kapna az európai versenyképesség, amit jobb lenne elkerülni".
A kormány olyannyira nem lelkesedik, hogy országgyűlési határozatban utasítaná el a globális minimumadóval kapcsolatos uniós terveket. A Fidesz szerint sok sebből vérzik a brüsszeli irányelv.
A határozati javaslat értelmében kimondanák, hogy
„az Országgyűlés ellenzi a multinacionális csoportokra az Unióban alkalmazandó globális minimum-adómértékről szóló tanácsi irányelvtervezet elfogadását.”
Mindezt az orosz-ukrán háború okozta új világgazdasági helyzetre, a háborús inflációra és a háborús gazdasági válságra hivatkozva. Bánki Erik indoklásában emlékeztetett, hogy az Európai Bizottság 2021. december 22-én terjesztette elő a multinacionális csoportokra az Unióban alkalmazandó globális minimum-adómértékről szóló tanácsi irányelvre vonatkozó javaslatát. Úgy vélte, a szükséges szakértői munka nem a megfelelő ütemben halad globális szinten, így az irányelv elfogadása megelőzné a globális szabályok végleges elfogadását. A globális minimumadó részletszabályai tekintetében a javaslat nem áll készen a végrehajtásra.
Országgyűlési határozatban utasítaná el a globális minimumadóval kapcsolatos uniós terveket a FideszGlobális minimumadó
A megállapodás szerint a multinacionális cégek esetében 15 százalékban szabnák meg a minimumadó mértéket, amelyet minden cégnek be kell fizetnie a nyereség keletkezésnek országában. Ha ezt a minimumadót az adott ország nem szedi be, akkor a cégeknek a különbözetet odahaza kell megfizetniük, ha viszont az anyaország nem hajlandó erre, akkor a többi leányvállalat országában szedheti be az adóhivatal. Ezzel a szabályozással a kezdeményezők egy káros gyakorlatot szeretnének megszüntetni: azaz a multik ne ott adózzanak, ahol alacsony az adókulcs, hanem abban az országban, ahol a nyereségük képződik. A szabályozás csak azon cégekre vonatkozik, amelyeknek az árbevétele globálisan meghaladja a 750 millió eurót, vagyis a 270 milliárd forintot.