;

kártérítési per;azbeszt;selypi eternitgyár;

A selypi azbesztcementgyár romjai. Fotó: Tóth Gergő

- 8 év után ítélték meg a kártérítést a selypi azbesztgyár két károsultjának

Több ilyen per van még folyamatban, így a károsultak ügyvédje abban reménykedik, ott is kedvező ítéletek születnek. 

Fejenként 40 millió forint kártérítést ítélt meg a bíróság két özvegynek, akiknek férje az azbeszt okozta daganatos betegségben halt meg a 2010-es évek közepén - tudósít az RTL Klub híradója.

Lapunk éveken át beszámolt az azbesztszennyezési ügyről: 2014 áprilisában írtunk először arról, hogy a Heves megyei Lőrinci-Zagyvaszántó-Selyp község lakosai körében kiugróan magas a daganatos megbetegedések száma, többségük a települések határában található, ma már nem működő üzem miatt betegedett meg, ahol korábban évtizedekig mérgező azbesztfeldolgozás folyt. 2014 nyarán nyolc helyi lakos indított kártérítési pert a magyar állam ellen (az azbeszt okozta mellhártyadaganat lappangási ideje 20-30 év, így amikor megbetegedtek, a gyár még állami tulajdonban volt), s bár állapotuk miatt gyorsított eljárást rendeltek, a bizonyítás lassan haladt. A betegek – egy kivétellel – ma már nem élnek.

Az egyik károsult most azt nyilatkozta a csatornának, ugyan a pénzzel talpra tud állni a család, de a gyász nem múlik el, s nem lehet új életet kezdeni. Az államot képviselő ügyvéd szerint jogilag téves döntés született. 

„A magyar jogi szabályozás a kor adott színvonalának megfelelt, és ez alapján akkor nem lehet - megítélésem szerint - úgy dönteni, a jogszabályoknak megfelelően, hogy a magyar államot felelősség terhelhetné”

 - magyarázta Papp Sándor.

A Fővárosi Ítélőtábla azonban úgy érvelt, az államnak tudnia kellett, mennyire veszélyes anyag az azbeszt.

A károsultak ügyvédje azt mondta, még nyolc másik olyan kártérítési ügy van folyamatban, mely a gyárhoz köthető, ezért most abban reménykedik, hogy ezen esetekben is kedvező ítéletek születhetnek.  

Az eljárás 8 évig húzódott, ezt követően kaphatja meg a kártérítést a két özvegy, melyet belátható időn belül ki kell fizetnie az államnak. 

A fürdőzőket szeretnék figyelmeztetni a vízbe fulladás veszélyére. Az államtitkár szerint még mindig jobb látványt nyújtanak, mint egy vízihulla.