jelentés;atomfegyverek;2021;SIPRI kutatóintézet;

- Több mint harminc éve nem volt ilyen, minden nukleáris fegyverrel rendelkező ország bővíti vagy növeli arzenálját

Bár a stockholmi központú Sipri békekutató intézet legújabb, éves jelentésében megállapítja, hogy 2021-ben világszerte csökkent a nukleáris fegyverek száma, sok ok nincs az örömre. 

A nukleáris robbanófejeket ugyanis modernizálják, és számuk hamarosan ismét emelkedésnek indul. Mint a dokumentum megállapítja, a nukleáris arzenálok nemcsak korszerűbbé, hanem mind fontosabbá is válnak a globális katonai stratégiák szempontjából ez is áll a várható növekedés mögött.

Minden nukleáris fegyverrel rendelkező állam bővíti vagy növeli arzenálját – közölte Wilfred Wan, a Sipri kutatója, aki elsősorban tömegpusztító fegyverekkel foglalkozik. Ezen túlmenően a nukleáris hatalmak „élesítik nukleáris retorikájukat és a nukleáris fegyvereknek a katonai stratégiájukban betöltött szerepét” – figyelmeztetett. Mint megállapította, „ez nagyon aggasztó tendencia”.

A Sipri szerint az év elején a nukleáris robbanófejek becsült száma világszerte 12 705 volt. A kutatók úgy vélik, hogy mintegy 380 robbanófejjel kevesebb van, mint egy évvel ezelőtt. Ez elsősorban annak köszönhető, hogy mindenekelőtt a két fő atomhatalom, Oroszország és az Egyesült Államok, leszerelte azokat a nukleáris fegyvereit, amelyeket már évekkel ezelőtt kivontak a katonai használatból. A két állam által ténylegesen telepített robbanófejek száma viszont stabil maradt.

A Sipri kutatója, Hans M. Kristensen megállapította,

egyértelmű jelei vannak annak, hogy a világ nukleáris arzenáljának a hidegháború vége óta tartó csökkenése véget ért. 

A jelentés szerint aggodalomra ad okot: Oroszország nyíltan azzal fenyegetőzik, hogy az Ukrajna elleni agressziós háborúja keretében nukleáris fegyvereket vet be.

Oroszország és az Egyesült Államok együttesen a világ összes nukleáris fegyverének több mint 90 százalékával rendelkezik. A Sipri szerint a két atomhatalom mondhatja magáénak a magas készültségben tartott, azaz azonnali bevetésre kész nukleáris robbanófejeinek csaknem mindegyikét. A békekutató intézet szerint ez körülbelül 2000 robbanófejet jelent.

Ám a többi atomhatalom is a nukleáris elrettentő erőre épít. Különösen Kína igyekszik csökkenteni az Oroszországgal és az Egyesült Államokkal szembeni nagy szakadékot. Sipri szerint Peking jelentősen bővíti nukleáris arzenálját. Ezt mutatja többek között a több mint 300 új rakétasiló építése, amelyet műholdfelvételeken lehetett megfigyelni.

A nyugati országok is bővítik vagy modernizálják fegyverarzenáljukat. Az Egyesült Királyság például úgy döntött, hogy 2021-ben megemeli nukleáris fegyverkészletének felső határát - áll a jelentésben. Ezen túlmenően London bejelentette, hogy a továbbiakban nem fog pontos adatokat közzétenni a ténylegesen működő nukleáris arzenáljáról. Franciaország tavaly programot indított új, ballisztikus rakétákkal és nukleáris robbanófejekkel felszerelhető, nukleáris meghajtású tengeralattjárók kifejlesztésére.

Kedden kezdődik a szlovák parlamentnek az az ülése, amelyen Zuzana Caputová elnök vétójának felülbírálásáról tárgyalnak és szavaznak a képviselők. Az államfő azért küldte vissza a parlamentnek az úgynevezett családtámogatási törvényt, mert mint mondta, nem lett volna szabad rövidített jogalkotási eljárást alkalmazni.