Az ukrajnai háború komoly lelkiismereti válságot idézett elő a német belpolitikában. Berlin volt az az Európai Unió tagállamai közül, amely megpróbálta „megérteni” Vlagyimir Putyint, még a Krím annexiója és a kelet-ukrajnai beavatkozás után is. Ugyan szankciókat vezettek be a Kremllel szemben, ezek azonban nem jelentettek különösebb megpróbáltatást Moszkva számára. Frank-Walter Steinmeier német elnök nemrégiben önkritikusan elismerte, hibázott, nem lett volna szabad ennyire bíznia az orosz elnökben. Angela Merkel volt kancellár ezzel szemben rendre elutasította, hogy saját Oroszországgal kapcsolatos politikájáról beszéljen. Kedden aztán, egy berlini rendezvényen, először beszélt hosszasan saját szerepéről.
Tőle szokatlanul hevesen bírálta a Kremlt, s helyesnek tartotta az Európai Unió mostani kemény fellépését. Megvédte azonban 2008-as álláspontját, amikor hevesen ellenezte Ukrajna NATO-csatlakozását. Ez abban a helyzetben érthető döntés is volt, mert az akkori Ukrajna egy megosztott állam volt, ahol minden elképzelést felülmúlt a korrupció. A volt kancellár ráadásul úgy vélte, ha akkor hozzájárult volna Kijevnek az észak-atlanti szövetségbe való betagozódásához, Putyin akkor is háborút indított volna vele szemben.
Merkel a német hadsereg katasztrofális állapotáért sem érzi hibásnak magát, elismerte ugyan, hogy a Bundeswehrért többet lehetett volna tenni, ám itt is elhangzott a „de” szócska, mint mondta, kormányzása alatt növelték a hadsereg költségvetését és a fejlesztés a nagykoalíciós partner SPD miatt maradt el.
Valójában Merkel megnyilatkozása után csak gyarapodhatnak a kérdéseink. Ha például úgy látta, Oroszország mindvégig megmaradt a hidegháború szellemiségében, és már tíz éve tudta, hogy az orosz elnök az EU szétverését akarja, miért nem volt keményebb Putyinnal szemben? Annál is inkább, mert azt is mondta, az orosz elnök csak az EU mostani határozott fellépéséből ért szót. Merkel az utóbbi évtizedek egyik legnagyobb politikai személyisége volt, ezért is állna az ő érdekében is, hogy adjon választ ezekre a kérdésekre.