ellenzék;szakadás;Józsefváros;frakciók;Pikó András;

A józsefvárosi képviselő-testület 2019-es alakuló ülése. Akkor egy frakció állt a polgármester mögött, most már kettő

- Az MSZP és a DK összeállt, faképnél hagyta az egységes ellenzéki frakciót Józsefvárosban

Pikó András pártokon kívüli polgármester szerint csak technikai kérdés, ha az önállósuló képviselők továbbra is támogatják őt és programját.

Négy kerületi MSZP-s és egy DK-s képviselő levélben tájékoztatta Józsefváros képviselő-testületét, hogy új frakciót alapítanak – jelentette be szerdán a Facebook-oldalán Pikó András polgármester. A főváros VIII. kerületének ellenzéki pártok által egységesen támogatott vezetője mögött – a vele együtt 18 tagú – testületben eddig tizenegy képviselő állt Közösen Józsefvárosért nevű frakcióban, a Momentum, a DK, az MSZP, a Párbeszéd, az LMP és a Szolidaritás részvételével. Az új, öttagú frakció most a Józsefváros Jövőjéért néven folytatja tovább.

Nincs új helyzet addig, amíg az engem támogató pártok a választók akaratának megfelelően kitartanak a közös program mellett: a részvételiség, igazságosság, átláthatóság értékei mentén

– hangsúlyozta.

Pikó András azt írta, hogy „párton kívüliként” megérti és tiszteletben tartja a pártok törekvését, hogy megmutassák „önálló arcélüket”, ugyanakkor figyelmeztetett rra, hogy 2019-ben valamennyi képviselőjük egy közös polgármesteri program megvalósítására kapott felhatalmazást.

A polgármester szerint továbbra is céljuk „az igazságos lakhatásért, a gyerekbarát Józsefvárosért, az élhető és klímabarát közterekért dolgozni”, s arra kéri az őt támogató frakciókat, hogy egyezzenek meg a jövőbeni együttműködésük technikai részleteiről. Közben a Józsefváros újságnak többen is nyilatkoztak az egységes frakciót megbontók közül. Az egyik fő állítás úgy hangzik:

Továbbra is a Pikó-programot valósítjuk meg, de muszáj megmutatnunk a lakosságnak, hogy számunkra mi a baloldali politika.

A helyi lap az MSZP és a DK közleményét is idézi, amely szerint ők mindenben betartják a 2019-ben elfogadott együttműködési megállapodásukat, amelyben a pártok akkor aláírták, hogy külön frakciókban, de együttműködve politizálnak, és „közösen biztosítják a képviselő-testületi többséget és valósítják meg a közös programban megfogalmazott célokat”.

Mindazonáltal koránt sem teljes az egyetértés, a Párbeszéd például ragaszkodik a régi frakcióhoz, a Momentum pedig a kormánypártok negyedik kétharmados győzelme után kétségesnek tartja, hogy ez a kettéválás szolgálja-e a józsefvárosiak érdekét.