;

Oroszország;Moszkva;főrabbi;menekülés;orosz-ukrán háború;

- Magyarországon keresztül menekült a moszkvai főrabbi, mert nem volt hajlandó támogatni Vlagyimir Putyin háborúját

Pinchász Goldschmidt menye, Avital Chizhik-Goldschmidt újságíró szerint a moszkvai főrabbira és feleségére az orosz hatóságok nyomást gyakoroltak azért, hogy támogatásukról biztosítsák az ukrajnai „különleges műveletet”.

Kénytelen volt elmenekülni Oroszországból Pinchász Goldschmidt moszkvai főrabbi feleségével együtt, miután az orosz hatóságok nyomást gyakoroltak rá azért, hogy támogatásáról biztosítsa az Ukrajna elleni orosz inváziót – derül ki a moszkvai főrabbi menyének, Avital Chizhik-Goldschmidt újságírónak Twitter-bejegyzéseiből.

„Végre megoszthatom, hogy az apósom, Pinchász Goldschmidt moszkvai főrabbira és feleségére, Dara Goldschmidtra az orosz hatóságok nyomást gyakoroltak azért, hogy nyilvánosan támogatásukról biztosítsák az ukrajnai »különleges műveletet«, amit visszautasítottak”

– írta Twitter-bejegyzésében a New York-i újságíró.

Chizhik-Goldschmidt másik bejegyzése szerint a moszkvai főrabbi és felesége két héttel az Ukrajna elleni invázió után Magyarországra repült, majd Kelet-Európában pénzt gyűjtöttek a menekülteknek, ezután pedig Izraelbe folytatták útjukat. „Továbbra is száműzetésben élnek a közösségtől, amelyet szerettek, építettek, és amelyben felnevelték gyerekeiket, több mint 33 éven keresztül” – írja a moszkvai főrabbi menye, aki hozzáteszi, hogy Pinchász Goldschmidtot kedden a közösség újraválasztotta moszkvai főrabbivá.

„A családunk által az elmúlt hónapokban átélt fájdalomra és félelemre nincsenek szavak. A Moszkvai Korál Zsinagóga hangjai még mindig a füleinkben csengenek. Soha nem fogom elfelejteni az ottani eljegyzésünket 2014-ben, sem azt, amikor elvittük a gyerekeinket oda Sávuót ünnepére 2018-ban… Hálás vagyok, hogy a szüleink biztonságban vannak, de betegre aggódom magamat sok más emberért”

– írta egy harmadik Twitter-bejegyzésében Goldschmidt menye.

A svájci születésű Pinchász Goldschmidt 1993 óta moszkvai főrabbi, ezenkívül egy nagy európai rabbinikus csoport vezetője is.

Mint azt a Reuters hírügynökség megjegyzi, az oroszországi zsidó szervezetek kritikusabb hangnemet ütöttek meg az ukrajnai háborúval szemben mint más vallási csoportok. Berel Lazar orosz főrabbi március elején felszólította a konfliktus résztvevőit, hogy „hallgattassák el a fegyvereket és állítsák meg a bombákat”, mindazonáltal nem ítélte el Vlagyimir Putyin orosz elnököt.

A tizenkét állam védelmi miniszterei megállapodtak: segítenek egymásnak, ha bármelyiküket támadás éri.