Miután az Orbán-kormány vallásszabadság címén lángpallossal bevédte a keresztény tanításokkal homlokegyenest szembeforduló, háborúpárti, KGB-s múlttal vádolt Kirill pátriárkát, több uniós diplomata éles csalódottságának adott hangot.
Egyikük, a litván uniós nagykövet Arnoldas Pranckevičius szerint a következő, hetedik uniós szankciócsomagot KGB-nek kellene elnevezni a Kirill-gáz-bankok mozaikszó után. Úgy fogalmazott:
„Végre elfogadtuk a hatodik szankciós csomagot, amely kulcsfontosságú Ukrajna és mindannyiunk számára. Nagyon kiábrándító és nehezen elfogadható, hogy az európai vezetők által elért megállapodást egyesek nem tartották teljes mértékben tiszteletben. Nem fogunk meghátrálni. Javaslom, hogy a hetedik csomagot nevezzük el KGB-nek: Kirill, Gáz és Bankok.”
We finally adopted 6th sanctions package, crucial for Ukraine and for all of us. Very disappointing and hardly acceptable that the agreement reached by European leaders was not fully respected by some. We will not retreat. I suggest to name 7th package #KGB: Kirill, Gas & Banks.
— Arnoldas Pranckevičius (@APranckevicius) June 2, 2022
A bejegyzés tartalma persze kevéssé valószínű, hogy valós érvényt tud majd szerezni, tekintve, hogy a kommunikációs szinten gyakorta antikommunizmust hirdető, ám valójában e téren a jelek szerint nem annyira elkötelezett Orbán-kormánynak ugyanúgy lehetősége lenne vétózni, mint ahogy fenyegetőzött azzal a hatodik szankciós csomag elfogadása előtt.
Az Orbán-kormány alakítása miatt mindenesetre a Politico szerint egyre többen adnak hangot felháborodásuknak, úgy vélik, Magyarország a szükségtelen provokációival végleg elveszíti még azoknak a közép-kelet európai tagállamoknak a bizalmát is, amelyekkel eddig szorosabb kapcsolata volt. Egy másik küldött azt mondta, senki nem örül annak, ami történt.
„Sokan morognak minden oldalon, különösképpen a lengyelek. Most már tényleg elegük van Magyarországból, így nem lehet barátokat szerezni”
- fogalmazott.
Mint ismert, az uniós olajembargó bevezetése alól felmentést kaptak azok a csővezetékek, amelyek nélkül Magyarország, és más, tengerparttal nem rendelkező országok gazdasága bajba kerülne, azonban az utolsó pillanatban az Orbán-kormány ismét vétóval kezdett fenyegetni arra az esetre, ha a Vlagyimir Putyin háborúját támogató Kirill pátriárkát nem távolítják el a szankciós listáról. Pedig emlékezetes, hogy a pátriárkával áprilisban Ferenc pápa is lemondta a találkozót, miután a Vatikán diplomatái a jelen körülmények között problémásnak ítélték azt meg.
KGB-s múlttal vádolják Kirill pátriárkát, akinek a kedvéért Orbán Viktor megvétózta volna az EU-s szankciókat