Lesz elegendő búza Magyarországon, de a gabona rekordmagas ára az élelmiszerek jelentős drágulását fogja okozni a közeljövőben. Pepó Péter, a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Növénytudományi Intézetének egyetemi tanára az egyetemen megrendezett XXIX. Búzatanácskozáson beszélt arról, hogy az aszályos időszak miatt az idei búzatermés várhatóan elmarad a tavalyitól, a földekről jelenleg körülbelül 220-250 milliméternyi csapadék hiányzik – írja a Debreceni Egyetem honlapja, az Unideb.
Pepó Péter szerint hazánk gabonaellátása nincs veszélyben a terméskiesés miatt, figyelmeztetett azonban, hogy az idei termés minősége egyelőre megjósolhatatlan, stresszhelyzetben nevelkedett állomány mennyisége mellett a minőségével is adódhat probléma. A káros hatások mérséklésére azonban sokat tehetnek a termelők - mondta.
Az oroszok fegyverként használják a gabonát is, óriási a tétLakatos Zoltán, a Hajdú Gabona Zrt. elnök-vezérigazgatója úgy vélte, a búzatermelés a világpiacon kritikus időszakot él át. Az orosz-ukrán háború pánikvásárlásokat okozott, amelynek az árfelhajtó hatását mi is megérezzük. A búza tonnánkénti ára 2021-ben 62 ezer forint volt, most várhatóan eléri a 135-140 ezer forintot - közölte.
„Jelenleg 140 forint egy kiló búza felvásárlási ára, ez azonban azt jelenti, hogy a boltok polcaira 300 forint/kilogrammos áron kerülhet a liszt. A mintegy 40 százalékos áremelkedés júliustól várható, amely később jelentősen befolyásolja majd a malom-, valamint a sütőipar árait”
- hangsúlyozta Lakatos Zoltán.
Mindez azt jelenti, hogy végeredménye, hogy egy kilogramm kenyér ára 800 forint fölé is nőhet,