A Baranya megyei Hobol község általános iskolájának udvarán magasodó platánokra 2017-ben fészket raktak a vetési varjak. Azóta évente 6-29 pár varjú költött ezeken a fákon. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) baranyai csoportjának tagjai egy hónappal ezelőtt 15 fészekben figyeltek meg kotló, vagy kis fiókákat melengető madarakat. Pár héttel később viszont azt látták az egyesület aktivistái, hogy lecsonkolták a platánok ágait, és egyetlen fészek sem maradt a fákon - adta hírül a Szabad Pécs.
Az egyesület Baranya megyei csoportjának irodavezetője a portál megkeresésére elmondta, a fészkekben kikelt valamennyi fióka elpusztult, s a varjúkolónia elmenekült az iskola udvaráról. Bank László hozzátette, hogy amennyiben egy fán védett madarak fészkelnek, akkor az ágak levágásához költés idején a természetvédelmi hatóság engedélye szükséges. Ez esetben viszont a csonkolók nem kértek engedélyt, ezért az egyesület bejelentést tett a szakhatóságnál.
Mivel egy varjúpár négy-hat fiókát nevel, és egy madár természetvédelmi értéke 50 ezer forint, az ágazással okozott természeti kár eléri a 3 millió forintot. Így ez a cselekmény az irodavezető szerint valószínűleg bűncselekménynek minősíthető.
A munkát az iskolát fenntartó szigetvári tankerület rendelte meg, azonban nem érkezett válasz, miért került sor a fiókák pusztulását okozó gallyazásra. Ugyanakkor azt hallották a falubeliektől, azért kellett ezt megtenni, mert féltek, hogy azok némelyikét a szél letörheti, és a lehulló, néha mázsás ágak veszélyeztetik az udvaron időző diákokat. Ám ez ebben az esetben is engedélyköteles, aminek kiadása előtt meg kell vizsgálni, valóban reális veszély-e az ágak leszakadása. A cikk megjelenése utána tankerület azt közölte, feléjük sem előzetesen, sem a munkálatok közben, sem azt követően, sem a tagintézmény, sem a fák levágását végző szerződő fél, sem a levágott faágakat elszállító önkormányzati alkalmazottak nem jelezték, hogy madárfészkekkel találkoztak volna. „Ugyan a lenyesett ágak közt valóban voltak fészkek, ugyanakkor ezek már üresek voltak, a munkálatban részt vevő dolgozók nem találtak állati tetemet, tojás-maradékot, ami a védett madarak pusztítására utalt volna. Ilyen bejelentéssel eddig a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület sem keresett meg minket.”