Potocskáné Kőrösi Anita eddig Jakab Péter pártelnök bizalmi emberének számított: a Jobbik nemrég tartott kongresszusán Jakab őt jelölte az elnökhelyettesi posztra a leköszönő Gyöngyösi Márton EP-képviselő helyett. „Az új elnökhelyettesre pártszervezési, pártépítési feladatok várnak, ami magyarországi jelenlétet igényel” – Gyöngyösi lapunk kérdésére egyebek mellett ezzel indokolta, miért nem pályázott újra a tisztségre.
Potocskánét a jelenlévő küldöttek 88 százalékának szavazatával elnökhelyettessé választották, ám könnyen előfordulhat, hogy a Jobbikban már nem lesz módja semmiféle pártszervezésre vagy pártépítésre. Jakab Péter ugyanis hétfőn a közösségi oldalán bejelentette, hogy feljelentést tesz Potocskáné Kőrösi Anita ellen hűtlen kezelés, illetve hanyag kezelés kísérlete miatt, egyúttal a párt etikai bizottságánál kezdeményezi a Jobbikból való kizárását. Jakab azt kifogásolta, hogy Potocskáné „elnöki jogkört ragad magához, semmibe veszi a törvényeket, és mint elefánt a porcelánboltban elkezd törni-zúzni. Elnökhelyettesként többek között utasítja a Jobbik pártalapítványát olyan kifizetések végrehajtására, amelyek anyagilag csődbe vinnék az alapítványt.”
Varga Zoltán Péter, a Jobbik dunakeszi szervezetének vezetője viszont a pártelnök ellen kezdeményezett etikai vizsgálatot, amiért Jakab Péter „a viták belső megbeszélése helyett, senkivel sem egyeztetve, jogi bizonyság nélkül” nyilvánosan megvádolta a párt második emberét.
Az általunk megkeresett jobbikos politikusok közül többen elhárították kérdéseinket, egyikük csak név nélkül nyilvánított véleményt.
„Az elnökségnek elege lett abból, hogy valójában Molnár Enikő (elnöki kabinetvezető) irányítja Jakab Péteren keresztül a Jobbikot. A konfliktus nem Jakab Péter és az elnökség, hanem Molnár Enikő és az elnökség között van”
– világította meg a konfliktus hátterét.
Hasonlóra utalhatott Stummer János, a parlament nemzetbiztonsági bizottságának volt elnöke is, aki a tisztújításon Jakab Péter kihívójaként elindult a pártelnöki posztért. „Kedves Péter, mondjuk ki, az utóbbi két évben nem te vezetted, nem te irányítottad ezt a pártot” – tette szóvá Stummer a kongresszuson zárt ajtók mögött elmondott, utóbb nyilvánosságra hozott beszédében. A pártelnök vezetési módszerét bírálva Stummer kijelentette, hogy Jakab Péter olyanoknak adott döntési jogkört, akik a „közösség megkérdezése nélkül, többször az érintettek tiltakozása ellenére kötöttek megállapodásokat és paktumokat az egész közösség nevében”.
A kongresszuson Stummer János alulmaradt Jakab Péterrel szemben, ezt követően pedig kilépett a Jobbikból.
Elege lett, kilépett a Jobbikból Stummer JánosJakab a közösségi oldalán azt írta, hogy az elnökségen belüli konfliktusról nem nyilatkozik a sajtónak. Próbáltuk megszólaltatni Molnár Enikőt, aki közölte: „A munkáltatóm nem engedélyezi a nyilatkozattételt.” Potocskáné is szűkszavúan reagált: „Köszönöm megkeresését, nem kívánok nyilatkozni. Ez a párt belügye.”
A 2018-as parlamenti választás után a csalódásként megélt eredmény miatt lemondott Vona Gábor akkori pártelnök, a Jobbik azonban kettészakadt. Ekkor jött létre a Mi Hazánk. Bár az idén áprilisban elszenvedett vereség nem került Jakab Péter székébe, a jelek szerint ez a kudarc sem marad következmények nélkül. Igaz, a megfogyatkozott Jobbikban nem várhatók hasonlóan erős tektonikus mozgások, mint négy évvel ezelőtt, Stummer János kilépését és Potocskáné Kőrősi Anita valószínűsíthető kizárását követően kérdés, hogy lesznek-e még távozók.
Az elnökhelyettes után Jakab Péter is kaphat egy etikai eljárást a nyakábaNem tekinthető rendezettnek például Szilágyi György helyzete, akinek élettársát a gyanú szerint egy jobbikos politikus szexuálisan zaklatta. Szilágyi – aki a tisztújításon visszavonta szándéknyilatkozatát, nem indult el az alelnöki választáson – a kongresszus napján is fenntartotta állítását, hogy Jakab végig tudott a történtekről, és úgy nem tett semmit.
„Egyelőre még a Jobbik tagja vagyok” – mondta most lapunknak Szilágyi György.
A kongresszus óta – tette hozzá – „semmilyen kapcsolatom nincs a Jobbikkal, nem hívtam senkit, engem se hívott senki, nem beszéltem senkivel”.