Szakmai képzéssel és segélyszállítmányokkal segíti Magyarország Csernobil aknamentesítését - közölte oldalán a rendőrség.
Mint írták, a február 24-én megindult Ukrajna elleni támadást követően az orosz csapatok rövid időn belül elfoglalták az egykori csernobili atomerőművet, ahol átvették az irányítást, az erősen sugárszennyezett, úgynevezett „vörös erdőben” védelmi állásokat építettek ki, amely nagy kiterjedésű földmunkákkal járt. Az erőmű köré telepített sugárfigyelő rendszer néhány nappal később már jelentősen megnövekedett radioaktivitást mért a területen.
Március 31-én az orosz csapatok kivonultak a zóna teljes területéről, azonban számos helyen aknákat és robbanócsapdákat, valamint nagy mennyiségű lőszert és robbanóeszközt hagytak maguk után. Ezért elkerülhetetlenné vált a terület akna- és lőszermentesítése, azonban a megbolygatott radioaktív porral szennyezett talaj miatt ez nem mindennapi feladat a szakemberek számára.
A Készenléti Rendőrség az együttműködés keretében megosztja ismereteit a „piszkos” bombákkal, azaz a hagyományos robbanóanyagon kívül egyéb veszélyes anyagot is tartalmazó eszközökkel kapcsolatban is az ukrán rendőrséggel. Emellett a kijevi hatóságok bombaadat központja felkérte a Bombaadat Központok Nemzetközi Munkacsoportját (IBDCWG – melynek magyar tagja a Tűzszerész Szolgálat) –, hogy a mentesítéshez számukra technikai támogatást nyújtson.
Pintér Sándor jóváhagyta a szakmai segítségnyújtást, így az első, a csernobili zónába induló segélyszállítmány átadása 2022. május 27-én a beregsurányi közúti határátkelőhelyen volt. Itt az ukrán tűzszerészek és a Caritas munkatársai a CE CBRN-E TC készleteiből egyéni sugárzásmérő dozimétereket, sugárszennyeződés ellen védelmet nyújtó légzőkészülékeket, maszkokat, ruhákat és az ezekhez tartozó kiegészítőket vettek át.
A következő szállítmányhoz további hat ország ajánlott fel újabb felderítő eszközöket és védőöltözeteket az ukrán tűzszerészek csernobili missziójának támogatására.