Finnország;jégkorong vb;

- Forró finnek és jeges sikerek

Egy közép-európai, a közepesnél lényegesen deprimáltabb országból egykedvűen nézi az ember a finn jégkorong-válogatott sikerét, a hokit nálunk nem divat szeretni, a miniszterelnök sem szereti, olyannyira nem, hogy az olimpiarendezésről bátran álmodozik jelen megszorítások közepette is, de az A csoportos világbajnokság megvendégeléséhez szükséges kormánygaranciát nem intézte el.

A 2023-as vb csoportbeosztása

A csoport (Tampere): Finnország (1.), Svédország (5.), Csehország (6.), Németország (9.), Dánia (10.), Franciaország (13.), Ausztria (15.), Magyarország (20.).

B csoport (Riga): Kanada (2.), Egyesült Államok (4.), Svájc (7.), Szlovákia (8.), Lettország (11.), Norvégia (12.), Kazahsztán (16.), Szlovénia (19.)a k

Akkor meg miért foglalkozzunk itt a globális fölmelegedés közepette jeges sportágakkal?

Egyfelől mondjuk azért, mert a jégkorong duplán ütős sportág, másutt igenis imádott, sőt, nemzeti játék, például a vasárnapi vb-finálét megnyerő finneknél csakúgy, mint az ezüstérmes kanadaiaknál, másfelől meg azért, mert a tamperei finálé a drámák drámáját szolgáltatta.

Helsinkiben egyébkét vasárnap rekkenő hőséget, kb. 15 fokot mértek, ami estére sem emelkedett, de legalább csökkent jócskán, ez persze nem gátolta meg a fanatikusokat abban, hogy a város szökőkútjaiban hűsítsék le felfokozott hangulatukat.

Finnország évek óta a világ (egyik) legboldogabb országa, a vasárnap éjszaka pedig az egyébként is jókedélyű népeket még vidámabbá tette, még Sanna Marint is, akiről szépsége okán gondolhatja a kevéssé tájékozott érdeklődő, hogy valamelyik játékos kedvese, ami igaz is, de nem hokisé, hanem a korábbi futballista Marcus Raikkönnen felesége, igaz, ennél némileg jobban ismerszik saját jogán: ő az ország 36 éves miniszterelnöke. A kormányfő nem szotyival a szájában, hanem pezsgőspohárral a kezében ujjongott az újabb vb-diadal után.

Szóval a finnek otthon nyerték meg a vb-t, történetük során negyedszer. Egyébként a döntősök tripláztak, soha nem volt olyan korábban, hogy három egymást követő fináléban ugyanaz legyen a szereposztás. 2019-ben Pozsonyban 3-1-re az európaiak nyertek, a 2020-as torna a koronavírus miatt elmaradt, 2021-ben visszavágtak a kanadaiak, Rigában hosszabbítás után győztek 3-2-re.

Ezúttal újfent hirtelen halál döntött. 1-1-nél a házigazda vitatható körülmények közepette emberelőnybe került, amit értékesített, s mi több, a felbőszített tengerentúliak kaptak még egyet. Mindenesetre talpra, pontosabban kori élre álltak, kétszer levitték a kapusukat, így mentették az állást másfél perccel a lefújás előtt hosszabbításra. A küzdelem 3-3-as eredménnyel és 3 a 3 elleni játékkal folytatódott, ekkor történt, hogy a csapatkapitány Thomas Chabot buta szabálytalanságot követett el, az emberfórt pedig Sakari Manninen kihasználta (4-3).

Finnország a fellegekben!

A gárda egyetlen meccset veszített a tornán, a csoportkörben a svédekkel szemben maradt alul. Az év elején ők nyerték Pekingben az olimpiát is, ott veretlenül szerezték meg az aranyat.

A gárda 38 éves sztárja, Valtteri Filppula az idei sikerekkel beírta magát a sportág Nagy Könyvébe, ő kereken a 30. tagja az úgynevezett Tripla Arany-klubnak, ahol azokat tartják számon, akik a válogatottal elért diadalok mellett az NHL-elsőségért járó Stanley Kupát is megszerezték. Utóbbit a Detroit Red Wingsszel hódította el még2008-ban. Az illusztris társaságba korábban rajta kívül 11 kanadai, 9 svéd, 7 orosz és 2 cseh játékos, valamint egy kanadai edző került be.

Egyébként talán jobb is, hogy nem rendezzük meg jövőre az elit vb-t, tudniillik a fennállása során harmadszor a legjobbak közé jutott magyar válogatott kegyetlenül kemény csoportba került a jövő évi torna tegnapi sorsolásán.

És kinek volna kedve boldog finneket és szomorú magyarokat nézni, amikor járhat az ember a felcsúti Pancho Arénába is?

Idén sem tört meg Charles Leclerc pechszériája Monacóban, ahol a Ferrari rossz döntései miatt ezúttal is lemaradt a dobogóról.