Állatmentő, sérülteket gyógyító, a mélyszegénység felszámolásáért küzdő, hajléktalanokat segítő, környezettudatosságra nevelő, hátrányos helyzetű gyerekekkel foglalkozó szervezetek sora kapott felszólítást az Állami Számvevőszéktől (ÁSZ), hogy a közélet befolyásolására alkalmas tevékenységet végző szervezetnek minősülnek, s ezért töltsék fel beszámolóikat ellenőrzésre - írja a 444.hu.
A júliusban hatályba lépett törvény a húszmillió forintos mérlegfőösszeget elérő egyesületekre és alapítványokra vonatkozik (kivéve az egyházi és sportcélúakat). A civilek szerint Magyarországon mintegy négyezer szervezet tartozhat a törvény hatálya alá. A portál szerint az ÁSZ nem készült fel, s az informatikai rendszere nehezen bírja a terhelést. Hiába nyújtották el nyár közepéig az ellenőrzött szervezetek számára kijelölt időablakok sorát, a folyamatosan lehaló honlapon így is szinte lehetetlen feltölteni a bekért dokumentumokat. Ennek illusztrálására a 444-es Drogriporter blogot jegyző Jogriporter Alapítvány munkatársa egy hétórás videóban örökítette meg az ÁSZ honlapjával vívott szélmalomharcát.
Egy sérültekkel foglalkozó civil szervezet vezetője azt mesélte, hogy eleve nem volt körültekintő az ÁSZ-vizsgálat időzítése, mert a szervezeteknek május végéig kell zárniuk az éves beszámolójukat és a mérlegüket, vagyis a legelfoglaltabb időszakban kaptak jelentős adminisztratív pluszterhet a nyakukba. Mivel a könyvelője nem is vállalta, neki kellett a rendelkezésére álló öt nap alatt mindent összeszednie. Elismerte, hogy ha minden dokumentációt előírás szerint naprakészen tart, kevesebb dolga lett volna, ám azt így sem tudta volna megúszni, hogy a benyújtás napján reggel 6-tól este fél 11-ig üljön a gép előtt, mire az ÁSZ agonizáló rendszerébe sikerült mind a nyolc (!) dokumentumot feltöltenie. Azt sem érti, hogy ha az ÁSZ amúgy emailben kommunikál, akkor miért nem lehet nekik emailben elküldeni a kért dokumentumokat, például pdf-formátumban. Ugyanakkor megjegyzi, hogy mivel állami pénzt is kaptak, így semmiféle elvi kifogása nincsen a számvevőszéki vizsgálattal kapcsolatban.
„A közélet befolyásolására alkalmas” civil szervezeteket vizsgálja az Állami SzámvevőszékUgyanakkor a fideszes Megafon nem is tartozik a rendelkezések hatálya alá, hiába költöttek a kampány alatt milliárdos tételben a kormánypárti egyenüzeneteket felmondó emberek reklámozására.
A Békemenetek mögött álló Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖKA) is a törvény hatálya alá tartozik, de valamiért még sincsen rajta a közélet befolyásolására alkalmas tevékenységet végző civilek ÁSZ-listáján. A szervezetet vezető Csizmadia László a 444.hu-nak azt mondta, nem kaptak értesítést semmiféle ellenőrzésről.