Parragh László;átszervezés;MKIK;adózás;

- Parragh László jövő januártól módosítaná vagy szüntetné meg a katát

Szerinte mindkét változtatási forma mellett szólnak érvek.

Korai lenne eldönteni Parragh László szerint, hogy megszüntetné-e, vagy markánsan újratervezné a kisadózó vállalkozások tételes adóját (kata), de az év végéig hátralevő időt a módszertani átalakítás alapos kidolgozására kellene fordítani, így azt támogatja, hogy jövő januártól induljon el az új rendszer - erről a Világgazdaságnak beszélt a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke.

Parragh László korábban a Népszavának adott interjúban beszélt arról, hogy az MKIK támogatná a kata megszüntetését és egy új adónem bevezetését a tanulságok levonásával, azzal kapcsolatban, hogy megszüntetés lesz-e, vagy átalakítás, úgy fogalmazott:

„Mindkét megoldás mellett és ellen is szólnak érvek. A módosítás kockázata, hogy az új szabályozás vajon milyen vállalkozói hozzáállást vált majd ki. A kivezetéssel pedig visszamegyünk a startmezőre, az adózóknak ismét be kellene lépniük egy adónembe, amire a hajlandóság kérdéses. Azonban ha véget is ér a katázás, a helyére lépő adónak azonnal meg kell jelennie, hogy senkit ne érjen kár”.

Parragh László szerint fenn kell tartani a kedvezményes adózást az önfoglalkoztatóknak, valamint az alacsony egzisztenciájú vállalkozásoknak, ugyanakkor be kell záruljanak azok a kiskapuk, amelyeket sokan visszaélésekre használnak. Ezek aránya óvatos becslés szerint az összes nyilvántartott, mintegy 430 ezer katás adóalany akár 20-30 százalékát is elérheti.

Elsődleges problémaként a rejtett foglalkoztatást jelölte meg, s mint mondta, arra is van példa, hogy egy nemzetközi cég magyarországi vezetője a fizetésének egy részét katásként veszi fel. Mivel ennek adóterhe jóval alacsonyabb, mint a hagyományos alkalmazotti státusznak, így ha túl sokan vannak, akkor a közszolgáltatások költségeit a többi munkavállaló fizeti meg helyettük. Ugyanakkor a jelenlegi szabályozás Parragh szerint hosszútávon maguknak a katásoknak sem kedvez:

„A fő szabály szerint 50 ezer forint mértékű tételes havi adóval például a »nők 40« kedvezményes nyugellátáshoz való jogosultság elfelejthető, hiszen katázva két évet kell ledolgozni egy teljes évnyi nyugdíj szolgálati időhöz”

- vélekedett.

Hozzátette, az adószint 2013 óta változatlan és az inflációt sem követte el, így az MKIK szerint a kata adóját érdemes lenne valamiféle sarokponthoz kötni, ami lehet például az infláció, vagy a minimálbér. Parragh szerint mivel az öngondoskodás kevésé van jelen a közgondolkodásban, döntéshozói szinten vállalni kell a felelősséget akkor is, ha az adóemelés nem lesz népszerű.

Amennyiben a kata megmarad, úgy annak éves bevételi plafon szintje 6 millió forinttal évi 18 millió forintra emelkedhetne, miközben az egy megrendelőhöz leadható számlázási maximum összege csökkenhetne. Mindezzel azonban nem érdemes előre szaladni, az MKIK a Pénzügyminisztériummal közösen létrehozott munkacsoportban csatornázza majd be a vállalkozói oldal véleményét a döntéshozatalba - mondta.

Mint ismert, Parragh László lapunknak adott interjújában kavarta fel alaposan az állóvizet, amikor is a kata és az iparűzési adó újragondolása mellett egyebek között arról beszélt, hogy a tanárokat a szabad nyár, a tűzoltókat pedig az adrenalin-löket motiválhatja. Tette ezt úgy, hogy a jelek szerint eközben egy 11,5 millió forintos Rolex-karórát viselt.

Nagy problémát jelent a kettős benzinár bevezetése.