gyilkosság;újságíró;Izrael;

- Újabb háborúval fenyeget a Hamász: fokozott készültséggel várják a nemzeti ünnepet Izraelben

A hétvégre mobil óvóhelyeket állítottak fel a Gázai-övezethez közeli Szderótban, amelyet tavaly palesztin terroristák rakétatámadásai veszélyeztettek. 

Jeruzsálemben is fokozott készültséggel várják a vasárnapi nemzeti ünnepet, amely a város egészének izraeli kézre kerülésének állít emléket. Az elővigyázatosság érthető: az iszlamista Hamász újabb háborúval fenyegetett, ha sor kerül az izraeli nacionalisták ilyenkor szokásos, zászlós felvonulására. Az óváros muszlim negyedén is keresztülhaladó menetet sok palesztin provokációnak tekinti, ám az útvonalat már engedélyezték, s az ingatag kormánykoalíciót vezető Naftali Bennett miniszterelnök aligha fogja felülbírálni a döntést.

Pedig korántsem biztos, hogy a Hamász blöfföl. A Gázai övezetet uraló palesztin terrorszervezet tavaly pont az ünnepen robbantott ki másfél hetes, mintegy 300 áldozatot követelő háborút, s az utóbbi hetekben amúgy is pattanásig feszültek az idegek. A palesztinok számára különösen súlyos sérelem, hogy lelőtték az Al-Dzsazíra pánarab hírtévé népszerű palesztin-amerikai tudósítóját, Shireen Abu Akleh-et. A helyzet kiéleződését a március végén kezdődött terrorhullám alapozta meg. Erre reagálva az izraeli biztonsági erők rajtaütéseket hajtottak végre a ciszjordániai Dzseninben és annak menekülttáborában. Két és fél héttel ezelőtt egy ilyen művelet során érte végzetes fejlövés a “Press” feliratú golyóálló mellényt és sisakot viselő Abu Akleh-et. A palesztinok kezdetektől fogva biztosra vették, hogy Izrael felelős a riporter halálért. Felháborodásukat csak növelte, hogy az izraeli hatóságok keményen léptek fel a gyászolókkal szemben, még a koporsóvivőket is gumibottal ütötték. A Palesztin Hatóság csütörtökön lezárult vizsgálata szerint egy izraeli mesterlövész szándékosan gyilkolhatta meg a riportert. Benni Gánc védelmi miniszter aljas hazugságnak minősítette a feltételezést, hogy a biztonsági erők szándékosan ölnének meg újságírókat vagy ártatlan civileket, nyilatkozata azonban aligha nyugtatja meg a kedélyeket.

Az ügyben indított izraeli nyomozás várhatóan hamarosan, ám eredménytelenül fog lezárulni. Izraeli tisztségviselők szerint azért nem lehet egyértelműen megállapítani, hogy ki adta le a lövést, mert a palesztinok nem adják át a végzetes lövedéket ballisztikai vizsgálatra. Nyugati szerkesztőségek elemzései részben vagy egészben alátámasztják a palesztin verziót. A CNN a szándékosságot is igazolva látja, az AP amerikai hírügynökség és a Bellingcat oknyomozó portál  nem fogalmazott meg ilyen állítást, de szintén arra jutott, hogy izraeli katona lőtte fejbe az újságírót. A pánarab hírcsatorna csütörtökön jelentette be, hogy a hágai Nemzetközi Büntetőbírósághoz (ICC) fordul. Az USA nem kíván külön nyomozást indítani, hiába szorgalmazott FBI-vizsgálatot 57 demokrata párti, palesztinbarát, illetve Izraelt támogató képviselő.

Az orosz csapatok bevették Limant és majdnem teljesen bekerítették Szeverodonyecket. Ukrajnának még több nehézfegyver kellene, Amerika rakéta-sorozatvetők küldését fontolgatja.