Törökország tárgyalásokat folytat Oroszországgal és Ukrajnával annak érdekében, hogy folyosót hozzanak létre az ukrajnai gabonaexport számára a Boszporuszon keresztül – közölte csütörtökön egy magas rangú török tisztségviselő a Reuters hírügynökséggel.
Mindeközben António Guterres ENSZ-főtitkár, aki a múlt hónap során Moszkvában és Kijevben is járt, kapcsolatban áll Oroszországgal, Ukrajnával, Törökországgal, az Egyesült Államokkal és az EU-val, hogy megállapodást érjenek el az ukrajnai élelmiszer- és az orosz élelmiszer- és műtrágyaexport helyreállítása érdekében.
A tisztségviselő elmondása szerint Törökország irányából folyosót hoznának létre annak érdekében, hogy a gabona kijuthasson a piacokra, a tárgyalások jelenleg is zajlanak.
A Reutersnek külön további két, az ügyet ismerő forrás is megerősítette a tárgyalások tényét. Egyikük azt is mondta, hogy bár Törökország NATO-tagország, Oroszország „semlegesebbnek” tartja az észak-atlanti szövetség más tagállamaihoz képest. Egy magas rangú, szintén neve elhallgatását kérő uniós diplomata szerdán azt mondta, hogy Törökország kész hozzájárulni ahhoz, hogy valamilyen módon nyomon kövesse az export haladását Odesszából a Fekete-tengeren keresztül, mivel Törökország „hagyományosan nagyon erősnek számít a Fekete-tengeren, és kész segíteni”.
Egy tengerészeti ügyekkel foglalkozó török szakértő elmondta, hogy Törökország már így is két fregattal, két tengeralattjáróval és féltucat járőrhajóval és gyorsnaszáddal bír a Fekete-tengeren, és még sokkal többet tudna bevetni egy ilyen misszió érdekében.
A török elnöki hivatal nem reagált a Reuters megkeresésére.
Törökország fekete-tengeri szomszédja mind Ukrajnának, mind Oroszországnak, mindkét országgal jó viszonyt ápol, igaz, a vezetése elítélte az orosz inváziót.
A hírügynökség emlékeztet arra, hogy Andrej Rugyenko orosz külügyminiszter-helyettes szerdán közölte: Moszkva a vele szemben bevezetett nyugati szankciók feloldásáért cserébe kész folyosót biztosítani a búzát szállító hajóknak.
Ukrajna fekete-tengeri kikötői orosz blokád alá kerültek a februári inváziót követően, és több mint 20 millió tonna gabona rekedt az ukrajnai raktárakban, ami miatt aggályok merültek fel azzal kapcsolatban, hogy éhínség alakulhat ki a gabonaimporttól függő országokban.
Oroszország és Ukrajna közel a harmadát adja a globális búzaexportnak, az ukrajnai export hiánya pedig növekvő globális élelmiszerválságot eredményez.
Az oroszok fegyverként használják a gabonát is, óriási a tét