Fejenként többmilliós kártérítést köteles fizetni a magyar állam a rég elfeledett Radius-Hungaricus Rt. csaknem ezer kifosztott hitelezőjének a 31 éve húzódó felszámolás miatt – írja a hvg.hu még a rendszerváltás előtt, 1989. január 2-án alakult, de már 1991 nyarán felszámolásra jutott cégről, a korszak „első magánrészvénytársaságáról”.
A befektetők és a hitelezők ugyanis hamar rájöttek, hogy átverték őket, ami az úgynevezett vadkapitalizmus idején nem volt szokatlan, de az már igen, hogy a felszámolási eljárásnak azóta sincs vége. A károsultak az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordultak, és a strasbourgi székhelyű testület idén kezdte megítélni a kártérítéseket.
A magyar államnak fejenként jellemzően 9100 eurót, azaz csaknem 3,5 millió forintot kell fizetnie. A bíróság első körben az 1992–2020-as időszakra, 28 évre ítélte meg a pénzt, tekintet nélkül arra, hogy jogos-e, és mekkora az adott követelés. A Radius 822 ismert hitelezője közül eddig körülbelül kétszázan mentek el Strasbourgig, így a számla már most több mint 600 millió forint, a nyilvántartásba vett összes követelés triplája.
A hitelezők eredetileg részvényesek, tulajdonosok voltak, akik még a Radiusra alkalmazott, a rendszerváltás előtti jog szerint sem léphettek volna át hitelezői státuszba. A hvg.hu megjegyzi, hogy a korábban jól működő Rádiusz Kisszövetkezetből alakult cég elnök-vezérigazgatója Molnár László lett, akinek tisztségét még 1989 őszén hivatalosan be sem jegyezték, azt tervezte, hogy „idevarázsolja Amerikát”, és még tőzsdelapításon is gondolkodott.