Európai Unió;Orbán-kormány;olajembargó;

- Egy uniós diplomata szerint az Orbán-kormány a történelem rossz oldalára áll az olajembargó vétójával

Nagyon nehéz lesz megállapodni.

Két hete Orbán Viktor állja az uniós olajembargó útját, s bár egyes diplomaták még reménykednek a gyors megállapodásban, még legalább újabb két hétbe telhet, amíg döntés születhet a hatodik, Oroszország elleni uniós szankciócsomagról - írja a Politico. 

Az Európai Unió jelenlegi energiastratégiája potenciális pénzügyi lehetőségeket kínál, amely segítené a Magyarországhoz hasonló helyzetben lévő tagállamokat leválni az orosz energiahordozókról. Egyes diplomaták azt remélték, hogy ez segíthet az Orbán-kormány álláspontját megváltoztatni, azonban nem így történt: a korábbi, 750 millió euró helyett 15-18 milliárd eurós követelést támasztottak, ami szerintük ahhoz kell, hogy átálljanak az alternatív energiaforrásokra. A követelés feldühítette az uniós diplomatákat és kétségessé vált, hogy lesz-e így megállapodás az EU-ra kiterjedő olajembargóról. Egyikük erkölcstelennek nevezte a kormány húzását, hozzátéve, ez nem az a fajta tárgyalási stílus, amelyet háborús időszakban folytatni kellene.

A Politico cikke megjegyzi, hogy az orosz energiaszektorra kivetett szankció azért számít kulcsjelentőségűnek, mert Vlagyimir Putyin jelentős részben az ebből a szektorból származó bevételből finanszírozza ukrajnai háborúját. Igaz, azt Ursula von der Leyen is elismerte korábban, hogy az orosz nyers- és finomított üzemanyagok behozatalának tilalma nem lesz könnyű. A cikk felidézi azt is, hogy az Orbán-kormány azt hangsúlyozza, ellenkezése gazdasági és nem politikai jellegű, továbbá, hogy a szankciókról kifejtette, nem hisz bennük, de az európai egység érdekében nem akadályozza azokat, azzal a kikötéssel, hogy azok nem veszélyeztethetik Magyarország energiabiztonságát.

Az uniós vezetők május végéig ülnek össze a kérdésben, az Orbán-kormány azonban azt akarja, hogy az energiaügyi szankciókat inkább az állam- és kormányfők vitassák meg. A holtpontról való elmozdulásra mindenesetre a legjobb esélyt a május 30-31-i csúcstalálkozó adhatja meg. A feszültség azonban egyre növekszik, s az egyik megszólaltatott uniós diplomata úgy vélte, az Orbán-kormány a történelem rossz oldalára állt.

Amíg a republikánusoknál taroltak a szélsőséges populisták, a Demokrata Pártnál a progresszív szárny dominált.