;

Szijjártó Péter;külügy;paksi bővítés;luxusjacht;

- Szijjártó Péter azt állítja, dolgozott, miközben jachtozott az Adrián

Az új paksi atomerőművet 2030-ra helyezné üzembe.

Tordai Bencéhez igazította Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Telexet, amikor afelől érdeklődtek, miért rakott ki a Facebookra egy irodában telefonálós képet 2020 augusztusában, amikor valójában éppen egy jachton nyaralt az Adrián.

Mint fogalmazott, akinek kétsége van afelől, hogy dolgozik-e eleget, vagy sem, kérdezze meg erről Tordai Bencét, aki arról panaszkodott, hogy minek utazik annyit. Arra a felvetésre, miért nevezi ezt magánutazásnak, miközben szerinte ott is dolgozott, úgy felelt:

„Ezt a fajta megközelítést nagyon inkorrektnek tartom, mert önök is csomószor alkalmaznak szerintem olyat, hogy amikor rólam hírt adnak, akkor egy ezeréves képet tesznek egy olyan eseményről, aminek semmi köze ahhoz, ami éppen van. Ott ha jól emlékszem a telefonos tárgyalásokról számoltunk be, és ott valóban volt olyan kép, amin éppen telefonálok”.

Szerinte ugyanis ő akkor nyaraláson volt, ám eközben telefonon tartotta a kapcsolatot a magyarországi és a külföldi kollégáival. Mint mondta, családjával nyáron két hétre, karácsonykor pedig egy hétre szokott elutazni, csak neki munkájából adódóan ilyenkor is kell dolgoznia. A miniszter arra továbbra sem akart választ adni, miért éppen Szijj László kormányközeli oligarcha jachtján nyaralt, továbbra sem akart választ adni, szerinte ez magánügy, noha mivel Szijj László cégei sorra nyerik el a közbeszerzéseket, felmerült a korrupció gyanúja is. 

Mint ismert, Szijjártó Péter az új kormányban a nemzetközi energiaügyekért, az energiabiztonságért és a paksi bővítésért is felel. Arra vonatkozóan, hogy miért kapta ő az energiaügyeket, azzal indokolt, hogy 

„az energiapolitika mint olyan megszűnt szakmai kérdésnek lenni, az egy kőkemény politikai és sajnos külpolitikai kérdéssé vált”.

A 444 tudósítása szerint úgy fogalmazott, a keleti energiaforrások kiiktatására vonatkozó európai törekvés miatt szűkülnek az energiaforrások, újak után kell nézni. A paksi bővítésről elmondta, hogy az EU mentesítette a nukleáris energia polgári célú felhasználását.

Szijjártó Péter feladata elmondása szerint az lesz, hogy felgyorsítsa a paksi bővítés folyamatát, hogy 2030-ban reális legyen a kereskedelmi üzembe helyezés. A befagyasztott uniós pénzek megszerzésének ügyét a tárcavezető politikai kérdésnek tartja, mivel az Európai Bizottság a magyar választások után két nappal indította meg a jogállamisági eljárást.

A kabinetminiszter elmondta, miért pont nála vannak a legjobb helyen a titkosszolgálatok, amelyek feladata szerinte, hogy betartassák az emberek áprilisi döntését. Az általa felügyelt Nemzetbiztonsági Szakszolgálat felel majd a háborús propaganda felderítéséért is.