A New York-i székhelyű nemzetközi emberi jogi civil szervezet csak Kijev és Csernyihiv régióban több tucatnyi háborús bűncselekményről készített jelentést.
Április 10. és május 10. között 65 embert kérdeztek meg, köztük volt fogvatartottakat, kínzások túlélőit, áldozatok családtagjait és más tanúkat.
Az egy hónap alatt rögzített adatok szerint az érintett két régió 17 falujában és kisvárosában 22 kivégzést, 9 gyilkosságot követhettek el, hat embert eltüntettek, hetet pedig megkínoztak, további 21 civilről is tudnak, akiket embertelen és megalázó körülmények között, jogtalanul tartottak fogva.
Giorgi Gogia, a Human Rights Watch európai és közép-ázsiai igazgatója a polgári lakosság elleni visszaélések, a kegyetlenségek „nyilvánvaló háborús bűnök, amelyeket azonnal és pártatlanul ki kell vizsgálni, és megfelelő eljárást kell indítani”.
A jogvédők tárgyi bizonyítékokat is megpróbáltak beszerezni azokon a helyszíneken, ahol az állítólagos visszaélések egy része történt, valamint birtokukban vannak az áldozatok és a tanúk által megosztott fényképek és videók.
A Human Rights Watch korábban 10 kivégzést dokumentált Bucsa városában és számos más észak-keleti városban és faluban. Az emberi jogok durva megsértéséről az érintettek és a szemtanúk is megdöbbentő részletességgel számoltak be.
A jelentésben megemlítik a 45 éves Ihor Savran esetét, akit március 19-én vettek őrizetbe orosz katonák, mert megtalálták régi katonai kabátját. Amikor a megszállók távoztak a térségből, Savran holttestére édesanyja talált rá. A házuktól száz méterre lévő istálló ajtajában látta meg fia „kilógó” tornacipőjét. Felidézik azt az esetet is, amikor Jahidnében az orosz erők több mint 350 falusi lakost, köztük legalább 70 gyereket, közülük 5 csecsemőt tartottak fogva egy iskolaház alagsorában 28 napon át, s ez idő alatt tíz idős ember halt meg.
Hét kínzás egyikében színlelt kivégzés történt, amelyről az áldozat számolt be: „a fejemhez tettek egy puskát, megtöltötték, és három lövést hallottam” – mondta egy férfi, akinek bekötötték a szemét, s úgy hallotta a kopogást, hogy hüvelyek a földre zuhannak. Voltak, akiket áramütéssel kínoztak, másokat pedig egy településen áthaladó katonai konvojból ok nélkül lőttek le. Giorgi Gogia az esetek kapcsán leszögezte:
Egyre világosabb, hogy az orosz erők által megszállt területeken élő ukrán civilek szörnyű megpróbáltatásokat éltek át. (...) Oroszország és Ukrajna a genfi egyezmények értelmében köteles kivizsgálni a haderejük által vagy a területükön elkövetett állítólagos háborús bűncselekményeket, és megfelelő eljárást indítani a felelősök ellen. A bántalmazások áldozatainak és családjaiknak azonnali és megfelelő jogorvoslatban kell részesülniük.
A háborús törvények tiltják
A Human Rights Watch ismertetése szerint a háborús törvények tiltják a civilek elleni támadásokat, a gyors kivégzéseket, a kínzást, az erőszakos eltűnéseket, a törvénytelen elzárást és a fogvatartottakkal való embertelen bánásmódot. A javak kifosztása és kifosztása is tilos. A polgári személyek internálása vagy kijelölt tartózkodási helye kivételesen megengedett, „fontos biztonsági okokból”. A konfliktusban részt vevő, területet megszálló fél általában felelős azért, hogy az irányítása alatt álló lakosság rendelkezésére álljon élelem, víz és egészségügyi ellátás, valamint hogy megkönnyítse a segélyszervezetek segítségét.