Ha elszakadnánk a realitásoktól - amit igyekszünk elkerülni -, akkor a KSH első negyedévi, előzetes GDP adataira támaszkodva megállapíthatnánk: kirobbanó formában van a magyar gazdaság.
A 8 százalékot meghaladó bővülés valóban dicséretes teljesítmény, s ha ehhez hozzátesszük, hogy a 2022-es esztendő első hónapjában még fel is gyorsult a növekedés, akkor ezzel a számmal a világ bármely országa megelégedne. Még annak árán is, hogy most egész biztosan a lassulás időszaka következik. Rendes körülmények között az is megnyugvásra adhatna okot, hogy a növekedéshez szinte valamennyi nemzetgazdasági ág hozzájárult. Elsősorban az ipar, de a kereskedelem és a világjárvány által megtépázott idegenforgalom-vendéglátás is kitett magáért, bár volt honnan elrugaszkodniuk. Az üzemanyag-árstop miatt még a benzinturizmus is megnőtt, a GDP növekedésére ez is jó hatással volt.
De állíthatjuk, ezzel véget is értek ezek a - némi képzavarral élve - "mézes hónapok". Ahhoz nem fér kétség, hogy a kormányzat által az év elején teljes sebességre kapcsolt jövedelemfelfuttató, és a családok egy részének költekezésére nagy mértékben ható programok egyszeriek voltak. (A növekvő munkaerőhiány miatt néhány szektorban persze még lehetnek béremelések, de elsősorban nem amiatt, mert a gazdaság növekedése gyorsul, hanem demográfiai okokból: évről-évre elkerülhetetlenül csökken a munkaképes lakosság létszáma.)
A háztartásokat a rendületlenül felfelé kúszó árak eddig kevésbé zavarták - amit a kereskedők jó érzékkel ki is használtak -, de a kormányzati költekezés hatását az infláció legkésőbb őszre "felfalja". S mivel a jegybank is felismerte, hogy alapkamatemelési próbálkozásai csődöt mondtak, így ebbéli lépéseit a jövőben visszafogja, vagyis eláll a fogyasztói áremelkedések mérséklésének útjából. Ennek hatására a kereslet elér egy olyan határhoz, amely a GDP növekedését is lefojtja majd, mégpedig erőteljes mértékben, miként az is ebbe az irányba fog hatni, hogy a korábbi kedvezőtlen tapasztalatokból okulva a hitelezés szigorúbbá válására lehet számítani.
Magyarország számára az egyetlen biztos pont az, hogy a legfontosabb agrártermékekből önellátóak vagyunk. Ugyanakkor az új kormány számára fel van adva a lecke: egyes árucikkek árstopja nem tarthat a végtelenségig, bár az sem kizárt, hogy az ősz folyamán más termékeknél ugyanehhez a piacon kívüli lépéshez nyúlnak.
A növekedési kilátások világszerte kiszámíthatatlanok. Az Európai Bizottság és a Nemzetközi Valutaalap nekünk 3,6 százalékot jósol, de a háború kimenetelének következményei további, nem várt negatív fordulatot hozhatnak, ami az úgynevezett technikai recesszióhoz is elvezethet: vagyis két egymást követő negyedévben csökkenhet a bővülés üteme.
Az új kormány egyik sajátossága, hogy bővelkedik a gazdasággal foglalkozó miniszterekben. S erre - a túlzott felaprózottság ellenére - nagy szükség is lehet, mert egy gyakorlatilag hiteles költségvetés nélkül, magas államadóssággal, inflációs sokkban élő országban nekik kell megtalálni a helyes utat.