„Túszként tartja fogva az egész Európai Uniót egy tagállam... meg kell állapodnunk, s nem maradhatunk túszok” - jelentette ki Gabrielius Landsbergis litván külügyminiszter Magyarországra utalva, a tagállami külügyminiszterek egynapos brüsszeli tanácskozására érkezve.
Mint a Reuters megjegyzi, az uniós külügyminiszterek a hétfői egyeztetésen nyilvánosan igyekeznek nyomást gyakorolni. Románia ugyanakkor jelezte, az EU-n múlik, hogy Budapestet észhez térítse. Az észt diplomácia vezetője mindenesetre optimista volt. „Ezt a (szankciócsomagot) el fogjuk fogadni, és az olaj is benne lesz” - mondta Eva-Maria Liimets.
A magyar kormány álláspontja szerint egy, a magyar gazdaságra ledobott atombombával érne fel a hatodik uniós szankciócsomag. Orbánék azt állítják, Magyarország nem tud lemondani az orosz olajról, a technológiai átalakításra pedig több száz millió eurót kérnek.
Bár az Orbán-kormány és a Mol azt állítja, évek meg sok százmillió dollár kellene az orosz olaj elhagyására, már most is van erre alkalmas finomítónkAz EU mind a 27 tagállamának igent kell mondania, hogy életbe léphessen az embargó. Az EU külügyi főképviselője azt mondta, nem biztos, hogy az Európai Unió tagállamainak külügyminiszterei már most megegyezésre jutnak az Ukrajna elleni agresszió miatt Oroszországgal szembeni bevezetni tervezett, olajembargót is tartalmazó újabb szankciós csomagról. Josep Borrell jelezte, mindent megtesznek a helyzet megoldása érdekében.
Külön érdekesség, de 2018-ban Orbán Viktor arról elmélkedett, hogy 2022-ben lehetséges lesz leválni az orosz energiáról.
Egyre lehetetlenebb feltételeket szab az Orbán-kormány a leváláshoz az orosz olajról, pedig egyre többen mondják, hogy lehetséges