Ferencváros;

- Művészettel a közösségi párbeszédért

Újabb műalkotások színesítik Ferencváros köztereit két hétig, a kerületi önkormányzat Public Art pályázatának köszönhetően.

A ferencvárosi önkormányzat pályázata másodszor ad lehetőséget művészeknek, hogy a kerület különböző pontjain olyan alkotásokat valósítsanak meg, amelyek ösztönözni tudják a közösségek közti párbeszédet. Idén kilenc pályamunka nyerte el a szakmai zsűri tetszését, ebből négy már megvalósult, és május 11. óta ismét négy alkotás látható a kerület egyes pontjain. Kertész László művészettörténész, zsűritag azt mondta, azért két hét a kiállítási idő, mert a könnyen sérülő anyagok ennél tovább nem bírnák a kinti környezetben. Tartósabb anyag már drágább lenne, ami jelenleg nem fér bele a pályázat számára biztosított keretösszegbe, de a művészettörténész szerint a maradandóság amúgy is hazugság. 

A Kerekerdő parkban Cseh Lili Szóvirágok című munkája látható; a betűmezőből érzések olvashatók ki. A félelem, öröm, harag, szerelem, közöny, hála, és még más szavak a világító betűk miatt sötétben is kiolvashatók. Cseh Lili úgy akarta felhasználni a park kis völgyét, hogy a betűvirágok organikus hatást tudjanak kelteni, és reméli, hogy a szavak kiolvasása mint játék képes lesz bevonni a közönséget. Nem véletlen az sem, hogy a „mezőn” egyszerre vannak jelen pozitív és negatív érzelmek is.

A Ferenc téren két mű is helyet kapott. Várnai Gyula Bárányok elnevezésű installációjában életnagyságú állatokból árad vízpára, ami körbe is veszi őket. Az alkotó azt mondta, munkáiban szeret különböző jelentésű dolgokat összekapcsolni. A mű értelmezhető úgy, mint a fekete bárányok áldozata, ami másoknak ad feloldozást a hűsítő párával. 

A téren kiállították Horváth Csaba és Sipos Eszter Vendégmunkások című hanginstallációját is, ami az elmúlt időszakban érkező külföldi munkavállalók láthatatlan közegét jeleníti meg. Horváth Csaba interjúkat készített az építőipari beruházásokon dolgozó külföldiekkel, ez alapján írta és mondta fel az 5 perces párbeszédet, ami a téren két felnagyított munkavédelmi sisakból szűrődik ki. Az alkotó elárulta, hogy a tényeket némi fikcióval fűszerezte, egy-két elcsípett félmondat kiegészítésével és Tar Sándor vendégmunkásokról szóló szociográfiájából vett idézettel. A beszélgetés sűrített formában nyújt betekintést a köztünk járó, mégis kívülálló emberek világába.

A Markusovszky téren elhelyezett Ülőkövek kihalt állatokat ábrázolnak. A Képző és Iparművészeti Szakgimnázium 12. osztályos keramikus tanulói készítette ülőplasztikák a természet élővilágát pusztító, káros emberi tevékenységre hívják fel a figyelmet. A projekt ideje alatt az érdeklődőknek lesz lehetőségük közös foglakozás során, a diákok segítségével elkészíteni a plasztikák kicsinyített mását, amit haza is vihetnek. Haber Szilvia, akinek vezénylete alatt dolgoztak a tanulók, azt mondta, két ilyen alkalmat terveznek a kiállítás ideje alatt.

Tavaly a ferencvárosi Public Art pályázat keretein belül valósult meg a nyilvánosságban nagy port kavart New York-i Szabadság-szobor parafrázisa, amelyről beszámolt a The Guardian és az Euronews is. Szalay Péter szivárványos, Black Lives Matter-szobrát már a kiállítást követően körbedeszkázta a nemzeti radikális Mi Hazánk és szimpatizánsaik, de utólag mások meg is rongálták az alkotást.

Az idei év eddig zűröktől mentes volt, leszámítva Gwizdala Dáriusz Kóró Felhő nevű művének áprilisi búcsúbuliját, ami a kelleténél jobban felkavarta a környék állóvizét. Másképp rázta fel az embereket a Nem kötelező olvasmány projekt, amiben Menesi Atilla ötlete alapján a József Attila-lakótelep közösségének tagjai egy szabadtéri tanodában osztották meg egymással tudásukat. A most kiállító művészek egyaránt úgy látják, hogy a közönség érdeklődéssel és pozitívan fordult az alkotósok felé.

A pályázat során kiválasztott művek közül már csak egy vár megvalósításra. Bár az előző évben tavaly csak a tavaszi időszak alatt, idén viszont ősszel még kiállítják László Gergely és Rákosi Péter Madaras Váltófutás című alkotását.

A Public Art pályázat szinte egyedülálló az országban. Kertész László szerint az eddigi alkotók és műveik beváltották a hozzájuk fűzött reményeket, sok esetben sikeresen kapcsolatot teremtettek a környék lakóival. A művészettörténész szerint a köztér attól lesz demokratikus, hogy az emberek el tudják mondani a véleményüket. Ez esetben a művész munkájával, a közönség pedig reakciójával.

Alkotás közösségeket bevonva

A Public Art pályázat olyan művekkel szeretné színesíteni Ferencvárost, amelyek a társadalom nyilvános tereihez és problémáihoz kötődnek. Műfaji vagy technikai megkötés nélkül az alkotások lehetnek: akció, performance, installáció, szobrászati tárgy, murális alkotás, integrált design, fényfelirat, kivetítés stb. – lényeges, hogy interaktív, az adott közösséget vagy a társadalom egészét érintő kérdéseket tematizáló mű legyen. Fontos, hogy olyan kérdéseket vessenek fel, ami a közérdeklődésre tárgya lehet, és a laikus közönséget is képes elgondolkodtatni. Össztönözzék a véleménycserét és együttgondolkodást a társadalom különböző rétegei között. Azok a pályamunkák részesülnek előnyben, amelyek már a tervezés-előkészítés folyamán a helyi közösségek bevonására építenek. A munkákat szakmai zsűri bírálja el, tagjai: Kertész László művészettörténész, kurátor; Szabó Ádám szobrászművész; Százados László művészettörténész, kurátor, muzeológus, a Balkon szerkesztője; Zsinka Gabriella művészettörténész, kurátor, a dunaújvárosi Kortárs Művészeti Intézet művészeti vezetője.

Ünnepséget is tartottak az esemény alkalmából éjszakába nyúló kulturális programokkal.